Przygody sceniczne uczniów ze Szkoły Podstawowej w Ocicach są stałym elementem edukacji kulturalnej. Spora część naszych wychowanków uczestniczy w zajęciach teatralnych, na których mają okazję poczuć smak i klimat aktorskiej profesji.

W środę, 10 maja, szkolna grupa teatralna „Na próbę” wystawiła w Teatrze Starym w Bolesławcu spektakl pt. „Na jagody”, oparty na tekście Marii Konopnickiej. Całość wyreżyserowała , a także zaadaptowała tekst oryginału do realiów współczesnych, pani Aneta Ćwieluch – uznana reżyser sztuk teatralnych, instruktor w Młodzieżowym Domu Kultury w Bolesławcu. Premiera przedstawienia była zwieńczeniem blisko dziesięciomiesięcznej współpracy p. Ćwieluch z placówką z Ocic. To już drugi, tak spektakularny efekt tejże współpracy. Dwa lata temu widzowie w Teatrze Starym mieli okazję oklaskiwać spektakl pt. „Pali się”, którym p. Aneta Ćwieluch rozpoczęła przygodę teatralną z uczniami ze szkoły w Ocicach.

Premiera widowiska „Na jagody” zgromadziła w teatrze zarówno sympatyków młodych artystów, jak również znawców twórczości pani reżyser. Zabawne teksty, dynamiczne przejścia, pomysłowe dekoracje i żywiołowa gra aktorów wprawiły w zachwyt widzów, którzy nie szczędzili występującym burzliwych oklasków. Patrząc na dojrzałą, odznaczającą się ogromną świadomością kreację odtwórców, trudno było oprzeć się wrażeniu, że na scenie uwijają się doświadczeni artyści, nie zaś grupa nastolatków, którzy tak naprawdę dopiero zaczynają zabawę w teatr. Zaczynają i pewnie szybko nie skończą, bo, jak zapowiedziała p. Aneta Ćwieluch, planowana jest w przyszłym roku szkolnym kontynuacja projektu teatralnego „Na próbę”, z czego bardzo się cieszymy.

Dopełnieniem widowiska w Teatrze Starym był występ zespołu tanecznego „Hula Hop Dance”, nad którym opiekę choreograficzną sprawuje pani Agnieszka Michalczuk, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Ocicach. Grupa uczniów z klasy II brawurowo zatańczyła dwa układy, udowadniając, że wysoki poziom można także prezentować, mając niewiele ponad 120 cm wzrostu.

Każde dziecko ma w sobie naturalną potrzebę aktywności twórczej. Idealnie zaspokaja ją działalność teatralna. Jeśli do tego dodamy możliwość radosnego ruchu oraz  odgrywania w grupie określonej roli, zabawa w teatr tak naprawdę okazuje się bardzo poważnym przedsięwzięciem. Tym bardziej cieszy więc fakt, że nasi uczniowie tak chętnie angażują się   w działalność sceniczną!

Edyta Sienkiewicz