27 marca w Szkole Podstawowej w Dąbrowie Bolesławieckiej odbyła się lekcja otwarta z języka angielskiego dla nauczycieli, rodziców i uczniów klasy VI. Lekcję, pt. "Festiwal Glastonbury" przygotowała i przeprowadziła nauczycielka języka angielskiego i niemieckiego, pani Beata Przeperska.

Zajęcia były przeprowadzone metodą projektu. Od 2 miesięcy uczniowie zbierali materiały dotyczące miejscowości w Wielkiej Brytanii, festiwalu, zespołów, solistów. Każdy uczeń odczytywał na wcześniejszych lekcjach swoje informacje dotyczące imprezy odbywającej się w Anglii. Utrudnieniem był fakt, że każdy uczeń powinien znaleźć inne informacje, które zaciekawiłyby uczestnika lekcji otwartej. Dzieci stworzyły obcojęzyczną atmosferę podczas odgrywanych scenek, dram, wywiadu z Celine Dion (Klaudia Leszczyszyn), która śpiewała piosenkę ,,Power of love”, w następnej śpiewanej w języku angielskim piosence zespołu Queen ,,We are the champions” (Wiktoria Jędrzejczyk, Weronika Domańska, Emilia Turecka, Rebeka Frącz, Klaudia Leszczyszyn). Do wykonania piosenki zaproszono również gości będących na lekcji, którzy otrzymali słowa piosenki i próbowali swoich sił.

Cały tok lekcji przedstawiał dzień uczestnika festiwalowego w Glastonbury. Kupowano najpierw bilet na pociąg, później na festiwal, spożywano zdrowy, grillowany  posiłek, robiono zdjęcia, kręcono kamerą wywiad z gwiazdą. Oprócz tych działalności uczniowie czytali w języku angielskim wiadomości dotyczące festiwalu. W tym czasie goście oglądali film bez fonii. Po prezentacji filmu uczniowie wykonywali zadania, opowiadali o wykonanych przez siebie plakatach z zespołami, solistami, na których znajdował się sprzęt muzyczny występujący na festiwalach. Uczniowie wykonywali krzyżówki, zadania otwarte, które miały na celu stworzenie notatki, informacji wybranych spośród wielu innych, najbardziej istotnych, które dotyczą w/w festiwalu. Informacje o mieście i festiwalu uczniowie wyszukiwali wcześniej w Internecie.

Wystój klasy przypominał scenę, widownię oraz teren z grillem, namiotem, na którym znajdowali się uczestnicy imprezy. Uczniowie dysponowali prawdziwą walutą angielską, biletami na pociąg i festiwal, zdjęciami z prawdziwego koncertu. Przed gabinetem klasy V była stworzona wystawka płyt winylowych, zakupionych na festiwalach z autografami gwiazd. Tablica była udekorowana flagą angielską i makietą Wielkiej Brytanii, na której dzieci umieszczały nazwy miejscowości: London i Glastonbury oraz pozostałe skumulowane informacje dotyczące miasta i imprezy. Uczniowie na koniec zajęć zostali nagrodzeni ocenami, wyrazili swoje emocje w języku angielskim.

Na zakończenie projektu nauczycielka poinformowała wszystkich, ile kosztuje bilet na tegoroczny festiwal (228 funtów) i ile czasu trwała sprzedaż biletów (32 minuty). Końcowym etapem lekcji otwartej było wykonanie pamiątkowego zdjęcia, które będzie przypominało wszystkim o mile spędzonym czasie podczas lekcji języka angielskiego. Uczniowie podczas przygotowywania się do prezentacji uzyskali bardzo dużo wiedzy na temat festiwalu, miasta Glastonbury i przekazali w pigułce osobom goszczącym na lekcji otwartej.

Beata Przeperska