Kraśnik Górny i Łaziska – to następne dwie miejscowości, które zamykają listę finalistów II Turnieju Wsi Gminy Bolesławiec. Ostatecznie w finale będą rywalizować ze sobą: Bolesławice, Kraśnik Dolny, Kraśnik Górny i Łaziska. Ostatnich finalistów wyłonił II półfinał, który odbył się 26 marca w sali Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie.

W szranki stanęły najlepsze drużyny z poszczególnych eliminacji: Mierzwin, Kraśnik Górny, Łaziska i Żeliszów. Walka od początku była bardzo wyrównana, a szala zwycięstwa przechylała się po każdej konkurencji w inną stronę.

Pierwsze trzy konkurencje: rozsypanka literowa, piłka „na trzech nogach” i Alfabet Morsa należały stanowczo do Łazisk. Następny z kolei był oberek, za który wszystkie ekipy od choreografa Elżbiety Tor otrzymały maksymalną liczbę punktów. Doceniono wysokie walory artystyczne, poprawność kroku oberka i piękną prezentację zawodników. W konkurencji nawlekania igieł królował Kraśnik Górny. Kraśnik również przodował wraz z drużyną z Żeliszowa w teście do scenki odegranej przez aktorów-animatorów na podstawie książki pt. „Chłopi”. Świetnie odegrane role to zasługa Marioli Łyszczarz, Agnieszki Faltyn i Pawła Klimka. Najsilniejszą, najbardziej wytrzymałą w konkurencji „wiszenia na drążku” okazała się zawodniczka Kraśnika Górnego (notabene – Sołtys tej wsi). Wiele kłopotów sprawiła wszystkim ekipom piosenka „Lipka”, a tak dokładniej jej aranż muzyczny. Tylko dwie drużyny w tej konkurencji zdobyły punkty. Konkurs oceniała Pani Zofia Michalska. W przeciwieństwie do muzycznych wyzwań, zadanie polegające na namalowaniu i odgadnięciu tradycji wiejskich poszło łatwo i gładko, a o ilości punktów decydowały sekundy. Po tej konkurencji dalej nie można było wyrokować, kto przejdzie do finału, o którym miał zadecydować tenis stołowy. Po rozegraniu sześciu meczów metodą „każdy z każdym” okazało się, że szans na awans nie ma jedynie Mierzwin, który ostatecznie zdobył 19,5 punktów. Pozostali wygrali po dwa mecze i tylko stosunek małych punktów zadecydował o losie drużyn. I tak po wszystkich rozgrywkach okazało się, że Kraśnik Górny i Łaziska zdobyły po 33 punkty, awansując także do finału. Drużyna z Żeliszowa zdobyła punktów 32.

Nad poprawnością konkurencji czuwała komisja w składzie: Andrzej Szwedo – Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych, Janusz Cieśla – Dyrektor GOKiS oraz Maria Strojek – Główny Księgowy GOKiS.

Dziękujemy wszystkim zawodnikom za świetne przygotowanie, za pyszne ciasta i niegasnący duch walki. Gorące podziękowania należą się także ZPiT Ziemi Bolesławieckiej, który zaprezentował wszystkim widzom skocznego oberka. Dziękujemy także Panu Dariuszowi Kunaszko – dyrektorowi Zespołu Szkolono-Przedszkolnego z Kruszyna za udostępnienie obiektu.

Beata Widera