Mieszkańcy Otoku w nietypowy sposób mogli świętować Dzień Kobiet. 12 marca Rada Sołecka przygotowała dla mieszkańców wsi imprezę pod hasłem "Kultura naszych przodków". Na uroczystość zaproszone były nie tylko kobiety, ale również mężczyźni i dzieci, bowiem była to świetna okazja do integracji oraz poszerzania swoich horyzontów kulturalno-muzycznych.

Podczas uroczystości goście mogli kultywować swoje tradycje przywiezione po wojnie przez swoich rodziców i dziadków. Ponieważ muzyka zabarwiona folklorem jest nieodłącznym elementem naszej historii, przy akompaniamencie muzycznym śpiewano typowe piosenki jugosłowiańskie, gdyż właśnie z Bałkanów przyjechała większość rdzennej, otockiej ludności. Wyśpiewano również polskie nuty, przekazane przez przodków przybyłych z Kresów Wschodnich, m.in. Litwy, Ukrainy oraz z terenów Krakowa, Rzeszowa i innych regionów.  Opowiadano o wspomnieniach, kulturze i tradycjach, jakie zostały wyniesione z domów rodzinnych.

Cała impreza przebiegła z uśmiechami na twarzach, czasem jednak pojawiały się nawet łzy wzruszenia. Rada Sołecka planuje już kolejną imprezę o podobnej tematyce, zapraszając wszystkich, którzy w minioną niedzielę nie zdecydowali się na udział w tej ciekawej lekcji historii.

Genowefa Mrozik