Za nami pierwszy półfinał Turnieju Wsi Gminy Bolesławiec. Nie zabrakło emocji, gorączkowej rywalizacji, radości ze zwycięstwa i goryczy porażki.

Pierwszym zadaniem było zaprezentowanie swojej wsi z jak najlepszej strony. Mimo iż konkurencja nie była punktowana wszystkie ekipy podeszły do niej profesjonalnie i z zaangażowaniem. 

Kraśnik Dolny przedstawił się wierszem, podczas którego urocze kraśniczanki częstowały wszystkich obecnych na imprezie chlebem z konfiturą i miodem.

Nowa Wieś postawiła na muzykę i na melodię piosenki „Kokokoko euro spoko” zaśpiewali piosenkę o sołtysie, mieszkańcach, mocno zaznaczając, że mają najpiękniejsze dziewczyny w gminie.

Bolesławice postanowiły swoją miejscowość zaprezentować za pomocą fotografii i krótkiej prelekcji dotyczącej ciekawostek historycznych.

Krępnica za pomocą piosenki i dwóch akordeonów zachwalała przede wszystkim przyrodnicze walory swojej wsi, zapraszając do jej odwiedzenia.

W konkurencji odnajdywania wyrazów z rozsypanki literowej najlepiej poradziły sobie Bolesławice, które przodowały także w następnych: w „piłce na trzech nogach”, w odkodowywaniu hasła zapisanego Alfabetem Morsa, wiszeniu na drążku i tenisie stołowym.

Trudnym zadaniem i prawdziwym wyzwaniem dla uczestników turnieju było nauczenie się oberka i odtańczenie go przed wszystkimi. Arbitrami w tej konkurencji byli: Elżbieta Tor i Sławomir Ratajski, którzy po zastanowieniu postanowili przyznać wszystkim parom maksymalną ilość punktów.

Nawlekanie igieł to konkurencja, w której udział brali panowie i trzeba przyznać, że poradzili sobie bardzo dobrze, a najlepszy z nich (mieszkaniec Nowej Wsi) zrobił to błyskawicznie. 

Podczas półfinału nie zabrakło także sceny aktorskiej na podstawie książki „Chłopi” w wykonaniu: Marioli Łyszczarz, Agnieszki Faltyn i Pawła Klimka. Po jej oglądnięciu, każda z drużyn otrzymała test, w którym trzeba było odpowiedzieć na pytania dotyczące scenki. Wszyscy popełnili po jednym błędzie i otrzymali taką samą ilość punktów. 

Wieszanie prania na czas to emocjonująca konkurencja, podczas której trzeba było rozwiesić na sznurku koszulki, tworzące napis „GMINA”. Najszybsi byli mieszkańcy Kraśnika Dolnego. 

Wyjątkowo szybko zakończyły się kalambury z tradycjami i obyczajami wiejskimi. Dobre rysunki i błyskotliwość drużyn pozwoliły na szybkie odgadniecie haseł. Tutaj najlepsza była Nowa Wieś. 

Po zliczeniu wszystkich punktów komisja konkursowa: Iwona Przybylska – Sekretarz Gminy, Janusz Cieśla – Dyrektor GOKiS oraz Maria Strojek – Główny Księgowy GOKiS ogłosiła wyniki. 

Okazało się, że Bolesławice i Kraśnik Dolny spotkają się ponownie – tym razem w finale.

Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w turnieju, Zespołowi Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej za uatrakcyjnienie imprezy swoim występem oraz Pani Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bożejowicach – Annie Rudzik za udostępnienie obiektu.

Beata Widera