14 stycznia w sali konferencyjnej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kruszynie zaprezentowano publikację „Kuferek Bajeczek”. A prezentacja ta była niezwykła, bo słowno-muzyczna i w wykonaniu tych, którym twórczość Ryszarda Adama Gruchawki skradła serca.

Na samym początku zaprezentowały się dzieci, które na co dzień uczęszczają do Pracowni Plastycznej GOKiS-u, działającej w Kruszynie i Brzeźniku, prowadzonej przez związaną z tą instytucją od lat Krystyną Grelą. Przedstawiły one swoją interpretacje kilku wybranych bajek. Były to etiudy, które wywołały śmiech i wzruszenie publiczności.

Dzieła małych artystów zostały ilustracjami i znalazły się w książce, a oryginały oglądać można było na wystawie. Pojawiły się na niej także prace, które nie weszły do składu publikacji. Wszystkie bez wyjątku były zachwycające.

Tymczasem swoją interpretację muzyczną bajek przedstawili także Małgorzata Suchcicka i Bogdan Weiss z Grupy Artystyczne Wsparcie Ryszarda Gruchawki „Metafora”. Zaprezentowali oni utwory, skomponowane przez pana Bogdana, do słów Ryszarda Gruchawki.

Następnie o idei tego styczniowego spotkania opowiedział Zastępca Wójta Gminy Bolesławiec – Roman Jaworski. Wspominał on swoje pierwsze spotkania z autorem oraz fakt, że był on kiedyś sołtysem. Podziękował także wszystkim zaangażowanym w wydanie bajek drukiem a na ręce Krystyny Greli oraz Danuty Sicińskiej-Burzawy, która zajęła się korektą tekstów, wręczył drobne prezenty. Nagrodzone zostały także dzieci, które podczas zajęć interpretowały utwory i tworzyły do nich ilustracje. Każde z nich otrzymało książkę oraz kilka drobnych upominków.

Na koniec głos zabrał sam autor. Ryszard Gruchawka powiedział, jak powstały bajki oraz podzielił się z zebranymi kilkoma anegdotami ze swojego życia. Następnie podpisywał książki. A kolejka chętnych, by zdobyć autograf i dedykację była naprawdę długa.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim zaangażowanym w powstanie „Kuferku Bajeczek” oraz organizację tego spotkania.

Karolina Wieczorek