W ostatnią sobotę przed rozpoczęciem Adwentu, w sali prób i ćwiczeń w Ocicach, odbyła się potańcówka, o znaczącej nazwie "Mistrzowskie Andrzejki". Do Ocic zjechali się bowiem prawdziwi mistrzowie muzyki tradycyjnej, zarówno z Dolnego Śląska, jak i z centralnej Polski.

Z pobliskiej Zebrzydowej przyjechała pani Stanisława Latawiec z rodziną, wybitna śpiewaczka, której rodzina również przybyła z byłej Jugosławii - tym razem z północnej Chorwacji, ze Slavonji. Szczególną okazją była premiera płyty pani Stanisławy i jej sióstr ("Z domu Kida" Stanisława Latawiec, Michalina Mrozik, Janiana Bieńko, Stefania Gołąb, wyd. Fundacja Ważka). Gościem honorowym była także pani Bronisława Chmielowska z Mroczkowic, która na Dolny Śląsk przyjechała spod Lwowa. Obie śpiewaczki występowały niejednokrotnie na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym zdobywając główne nagrody. Tym razem śpiewały wraz z uczestnikami zabawy, znając często podobne pieśni, jednak na różne melodie.

Do tańca grał tym razem nie tylko Zespół Śpiewaczy Ocice, lecz także kapela Witaszewiacy z Witaszewic (k. Łęczycy, woj łódzkie) i Kapela Tadeusza Kubiaka z Mchowic. Sam mistrz Kubiak (również laureat "Baszty" na Festiwalu w Kazimierzu Dolnym, jak i nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego im. Oskara Kolberga „Za Zasługi dla Kultury Ludowej”) nie mógł się pojawić, lecz jego uczniowie - Marcin Lorenc i Natalia Kamecka - świetnie spisali się w zastępstwie. Skrzypkowie wraz z harmonistą Pawłem Ladoruckim i barabanistą Andrzejem Dobierzewskim grają zazwyczaj starszy repertuar (oberki polki, kujawiaki, owczarki). Kapela Witaszewiacy ma w składzie prócz barabanisty (Stanisław Bagrowski), akordeonisty (syn Tadeusza Kubiaka -Krzysztof Kubiak) i skrzypka (Mirosław Andrzejczak ), także trębacza (Józef Oleski). Nie boją się oni także bardziej współczesnego repertuaru, do tańca grają z serca, także na parkiecie wrzało do końca zabawy.

Goszczący wszystkich Zespół Ocice nauczył przybyłych tańczyć kolo, także każdy miał szansę na (wspaniałym drewnianym) parkiecie, nawet grupa studentów przybyłych ze Szwajcarii, Holandii i Niemiec. Goście z centralnej Polski byli mile zaskoczeni tutejszym repertuarem, wielogłosowym śpiewem i nieznanymi im dotąd tańcami. Kto był, ten przyzna, że było to prawdziwe "spotkanie na szczycie". Wraz z Zespołem Ocice zabawę zorganizowała Fundacja Ważka z Wrocławia przy współpracy Stowarzyszenia Tratwa z Olsztyna w ramach projektu "Szkoły Tradycji" Akademii Kolberga.

Joanna Skowrońska
fot. Gutek Zegier