Stało się już tradycją, że dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Kruszyna nocują w szkole. W tym roku było troszeczkę inaczej. Dzieci nie nocowały w niej w mikołajki, ale w andrzejki.

Noc z 25 na 26 listopada była pełna magii i wróżb. Spotkanie miało rozpocząć się o godzinie 18.00, jednak byli tacy, którzy nie mogli się doczekać i przyszli do szkoły znacznie wcześniej. Po rozlokowaniu się w klasach, które tej nocy zamieniły się w sypialnie, po pożegnaniu rodziców, wszyscy spotkali się w sali gimnastycznej, gdzie już czekali wróżbici i wróżki. Przygotowanych było 6 stanowisk wróżbiarskich: stanowisko 1 - imię męża lub żony, stanowisko 2 - zawód, stanowisko 3 -  andrzejkowe kubeczki, stanowisko 4 - kolorowo-andrzejkowo, stanowisko 5 - magiczny krąg, stanowisko 6 - kwiatowa wróżba andrzejkowa. Ostatnia, siódma wróżba, polegająca na ustawianiu butów, wskazała, kto jako pierwszy zmieni stan cywilny.

Zabawa andrzejkowa oparta została o metodę questingu. Questing to idealny sposób na integrację grupy rówieśniczej, na zwiększenie zaangażowania uczniów w podejmowanie działania i na wzrost mobilizacji do osiągnięcia celu.

Dzieci otrzymały karty questingowe, dzięki którym wiedziały, w jakiej kolejności mają odwiedzać stanowiska, co miało wpływ na bardzo sprawne przeprowadzenie całej zabawy. Na kartach uczestnicy zabawy zbierali pieczątki i zapisywali, co zostało im wywróżone.

Uczniowie z wielkim zaangażowaniem odwiedzali wszystkie wróżki i wróżbitów. Najwięcej emocji budziło stanowisko z balonami, ponieważ niektórzy obawiali się przebić balon. Nagrodą za ukończenie questingu były naklejki z duszkami i słodycze. Na zakończenie tej części spotkania dzieci uczestniczyły w zabawach inspirowanych pedagogiką zabawy „Klanza”.

Kolejnym punktem tej niesamowitej nocy była wspólna kolacja przygotowana przez panią Ewę Kras z produktów dostarczonych przez rodziców. Dzieci samodzielnie robiły sobie kanapki wybierając to, co najbardziej lubią. Dodatkowo mamy przygotowały muffinki i drożdżowe bułeczki. Ogromną niespodzianką były wspaniałe pizze przygotowane przez panią Katarzynę Cygę.

Po sytej kolacji, dzieci udały się do sali gimnastycznej, gdzie w trzyosobowych grupach wykonały „duszki na kolorowo i wesoło”. Zabawy i pracy było dużo, a efekt końcowy był imponujący.

Niestety czas szybko płynie i nadeszła pora na nocny wypoczynek. Po wieczornej toalecie, dzieci udały się do „swoich sypialni”. Jednak, co było do przewidzenia, z zaśnięciem były pewne problemy. Ostatnie osoby zasnęły grubo po północy.

Nowy dzień rozpoczął się już o 6.00, chociaż pobudka zaplanowana została na godzinę 7.15. Po porannej toalecie i obfitym śniadaniu były zaplanowane gry i zabawy zespołowe typu: „Podaj dźwięk”, „Perskie oczko” itp. W czasie zabawy można było zauważyć zniecierpliwionych rodziców, którzy przyszli przed wyznaczonym czasem po swoje pociechy.

Andrzejkowa noc w Zespole Szkolno-Przedszkolnym dobiegła końca. Z rozmów dzieci z rodzicami można wnosić, że była to noc niezwykła i wspaniała. Opowiadaniom i zachwytom nie było końca, choć tu i ówdzie zeszło powietrze z materaca i przyszło spać na twardej podłodze.

Noc w szkole zorganizowały dla swoich klas panie Marzanna Gal i Jolanta Pańczak przy udziale rodziców, którzy zadbali o produkty spożywcze oraz pani Ewy Kras, która zadbała o posiłki i porządek.

Marzanna Gal i Jolanta Pańczak