Dzieci z pracowni plastycznej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s Kruszynie pod kierunkiem Krystyny Greli przygotowują ilustracje do bajek Ryszarda Adama Gruchawki pt. „Kuferek bajeczek’’. 

Cieszymy się bardzo - mamy ich około 60, każda niepowtarzalna, stworzona kreacyjnie przez fantastyczną grupę utalentowanych dzieci. To był długi proces twórczy, począwszy od analizy wierszy, improwizacji teatralnych, prac rozmachowych na dużych formatach, poprzez szybkie 10-minutowe szkice (najczęściej te pierwsze pomysły są najlepsze i tak było). 

Aby ilustracja była czytelna użyliśmy „szytej kreski” oraz barwnej plamy wykonanej akwarelkami i pastelami suchymi. W ten sposób uzyskaliśmy efekt „patchworkowy”. Każde dziecko ma inną wrażliwość, jedne doskonale wyczuwają plamę, inne mają głowę pełną pomysłów, a jeszcze inne świetnie posługują się kreską, ale niewątpliwie wszystkie je łączy entuzjastyczne zaangażowanie w proces tworzenia. Dlatego nie wyobrażam sobie, aby praca jakiegoś  małego artysty została niezauważona i nie znalazła się w książce. 

Muszę dodać, że 2 lub 3 prace ze względu na nieobecność dziecka po wykonaniu genialnego rysunku dokończyłam swoją ręką (oczywiście będą odpowiednio podpisane). Dzieci zawsze mnie zaskakują swoją kreatywnością i długo zaskakiwać będą...Wszystkie prace są cudowne, zabawne, z trafną interpretacją, będzie je można obejrzeć podczas promocji książki. 

Zapraszam również na żywy kontakt z twórczością dzieci z naszej pracowni do holu GOKiS w Kruszynie - w listopadzie będzie można obejrzeć „Cuda ze złomu” i „Jesienne klimaty”.

O terminie wydania publikacji informować będziemy jeszcze w tym roku.

Krystyna Grela