Sprzątanie Świata to najpopularniejsza w naszym kraju akcja na rzecz poszanowania środowiska. Odbywa się co roku, a biorą w niej udział wszyscy, którym nie jest obojętny los naszej planety. Tegoroczna edycja „Sprzątania Świata” ruszyła pod hasłem „Podaj dalej… drugie życie odpadów”. Ważnym elementem 23 edycji kampanii było tez promowanie postaw, które można nazwać: naprawiaj, przerabiaj, a nie wyrzucaj”

Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trzebieniu, jak co roku, wzięli udział w akcji. Wyjście w teren poprzedzone było pogadanką, która przybliżyła uczniom cel przedsięwzięcia oraz przypomniała o zasadach segregowania odpadów. Uśmiechnięta i dobrze przygotowana ekipa,  tzn. zaopatrzona w worki, rękawice i pozytywnie zmotywowana szczytnym celem akcji , ruszyła wraz z wychowawcami do porządkowania terenu wokół szkoły. Śmieci, niestety, nie brakowało. Akcja przebiegła sprawnie, a samo sprzątanie miało charakter nie tylko ciężkiej pracy, ale także dobrej zabawy.

Po wykonaniu zadania, z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku, uczniowie wrócili do szkoły. W sali gimnastycznej czekały na wszystkich  niespodzianki. Pani dyrektor - Beata Sasak oraz pani Ewa Parzygnat - nauczycielka wychowania fizycznego przygotowały konkursy sprawnościowe, quizy ekologiczne oraz zagadki przyrodnicze. Konkurowały ze sobą starsze klasy - IV, V, VI.  Rywalizacja motywowała uczestników do  aktywnej, twórczej i solidnej pracy. Kreatywność była niezbędna, ponieważ uczniowie mieli wymyślić hasło, zachęcające do dbałości o czystość naszej planety. Świetnie sobie poradzili i nie mogli doczekać się zagadek. Stwierdzili, że to nic trudnego. Przeliczyli się. Niektóre zagadki wymagały dłuższego zastanowienia, np.:

  • Gdy ją widzisz, nic nie widzis . Gdy jej nie widzisz, wszystko widzisz.
  • Chodziła nocka z rana, sypała perły z dzbana. A słonko rano wstało, wszystkie perły pozbierało.
  • Gdy pod ziemią leżała, była twarda jak skała. Gdy jej w domu brak, obiad traci smak.

Po wyrównanej rywalizacji zwyciężyła klasa V. Uczniowie otrzymali dyplomy oraz  soczyste, smaczne, czerwone jabłka.

„Sprzątanie Świata” to akcja bardzo potrzebna, bo zachęca ludzi do działania, uczy odpowiedzialności, pobudza inicjatywę. Tego typu  projekty owocują chęcią dbania o środowisko i pokazują, że są niezwykle istotnym narzędziem w procesie edukacji młodego pokolenia.

S.Dopierała