11 października w Domu Ludowym w Kraśniku Dolnym odbyły się kolejne warsztaty w ramach projektu „Od ziarenka do bochenka”. Tym razem powstały aż 4 rodzaje chlebów.

Było to już drugie spotkanie w ramach bezpłatnych zajęć, organizowanych w tej miejscowości. Tym razem chętni do zgłębienia tajników chlebowych wypieków zmierzyli się z nowymi wyzwaniami – poza znanym już niektórym chlebem pszenno-żytnim z prażoną cebulką i pszenno-żytnim z orzechami, słonecznikiem i dynią, przygotowali oni wiejski chleb z dodatkiem ziemniaków oraz… chleb bezglutenowy na bazie mąki kukurydzianej, mąki z tapioki, mąki orzechowej oraz mąki ryżowej.

Wszystkie panie zabrały się sprawnie do pracy, dzieląc się wskazówkami i popijając wspólnie kawę i herbatę. I tak wśród śmiechów i gwaru rozmów wyrabiano kolejne ciasta, które ku niecierpliwości niektórych warsztatowiczek, musiały jeszcze wyrosnąć przed trafieniem do piekarnika. Okazało się, że najtrudniejsze w procesie wyrabiania i wypiekania chlebów jest… oczekiwanie.

Na szczęście po godzinie w piekarniku jako pierwszy gotowy był chleb bezglutenowy. I o ile niektórzy podchodzili do tego „eksperymentu” dość sceptycznie, to po spróbowaniu wypieku szybko zmienili zdanie – chleb okazał się bowiem niezwykle syty i o orzechowym posmaku. Kiedy zachwyty nad pierwszym wypiekiem jeszcze nie umilkły, przyszła pora na kolejną degustację – chleb z dodatkiem ziemniaków był już gotowy. I tu po raz kolejny pojawiły się słowa zachwytu, ponieważ dla wielu był to dotąd smak nieznany i jak sami mówili – nie dodaliby ziemniaków do chleba. Na koniec przyszedł czas na pszenno-żytnie wypieki Marioli, których można było nie tylko spróbować na warsztatach, ale i zabrać do domu.

Przypominamy, że kolejne bezpłatne warsztaty odbędą się już 8 listopada o godz. 17.00. Zapraszamy serdecznie.

Zajęcia realizowane są w ramach programu „Działaj Lokalnie”, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanej we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce.

Anetta Kamińska