To była jedna z najważniejszych chwil dla mieszkańców Łazisk. W piątkowe popołudnie, 7 października, Biskup Legnicki - prof. dr hab. Zbigniew Kiernikowski poświecił tutejszą świątynię.

Od kilku lat mieszkańcy wsi pragnęli spełnić marzenie własne i księdza proboszcza - Ludwika Maciaka - chcieli wyremontować kaplicę. Dzięki zaangażowaniu członków wspólnoty oraz wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź marzenie to spełniło się. O tym, jak ważną rolę świątynia odgrywała i odgrywa w ich życiu, mówiła Grażyna Łucka - Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Bolesławiec, ale przede wszystkim mieszkanka Łazisk. Przypomniała bowiem zebranym, że kaplica powstawała pracą i wysiłkiem przybyłych na te ziemie 70 lat temu ludzi, którzy z potrzeby serca stworzyli to miejsce wspólnej modlitwy. Wspominał o tym również ks. Ludwik Maciak, który dodał, że mimo upływu lat zaangażowanie mieszkańców wciąż jest ogromne.

Pokropienie przez Biskupa Legnickiego - prof. dr hab. Zbigniewa Kiernikowskiego kościoła poprzedzone było poświęceniem wody. Namaszczono również ołtarz i ściany kościoła oraz okadzono je. Dopiero wtedy świątynię wypełniło światło i miała miejsce liturgia eucharystyczna. Na koniec Biskup pobłogosławił wszystkich wiernych. Dodatkowo w Homilii zwrócił się do mieszkańców wsi ze słowami, by pamiętali, że kościół tworzą ludzie, jego fundamentem jest wiara i Chrystus, a piękna świątynia to tylko dodatek. Podczas Mszy Świętej modlili się wspólnie nie tylko Biskup Legnicki - prof. dr hab. Zbigniew Kiernikowski i ks. Ludwik Maciak, ale także ks. Emil Młynarski, ks. kanonik Czesław Komuszyna, ks. Mariusz Habiniak oraz ks. Cyprian Kostrzewa. W uroczystości uczestniczyli także ks. prałat Józef Gołębiowski, Sekretarz Biskupa Legnickiego - ks. Łukasz Misiak, Dziekan Dekanatu Bolesławiec Wschód - ks. Andrzej Kryłowski, przedstawiciele władz gminnych oraz mieszkańcy wsi.

Dzisiejsza uroczystość była niezwykle doniosła, ale towarzyszyła jej rodzinna atmosfera. Wszystkim zaangażowanym w prace przy remoncie oraz wszystkim darczyńcom w imieniu mieszkańców Łazisk dziękujemy.

Karolina Wieczorek