28 września podczas Sesji Rady Gminy Bolesławiec uhonorowano Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie 3 pary, które są małżeństwami już od 50 lat.

Medal z tytułu długoletniego pożycia małżeńskiego można otrzymać tylko raz i jest on przyznawany parom małżeńskim, które przeżyły w jednym związku co najmniej 50 lat. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie mają znaczenie szczególne wśród odznaczeń państwowych przyznawanych w naszym kraju, bowiem ich charakter jest bardzo osobisty i rodzinny. Są one symbolem łączącej małżonków miłości, wierności i odpowiedzialności oraz trwałej więzi małżeńskiej, która jest w stanie przetrwać wiele lat zarówno w chwilach szczęśliwych, pomyślnych i radosnych, jak i momentach trudnych, wymagających wzajemnego wsparcia i szacunku. Trzy pary małżeńskie uhonorowane podczas sesji zawarły związek małżeński w 1966 roku i w bieżącym roku obchodzą Jubileusze 50-lecia pożycia małżeńskiego, czyli Złote Gody.

Władysława i Franciszek Bachór, Elżbieta i Stanisław Walendziuk oraz Ludmiła i Zbigniew Skorupka, bo o nich mowa, przeżyli wspólnie już 50 lat. Z tej okazji Prezydent RP – Andrzej Duda przyznał im specjalne odznaczenia oraz wystosował listy gratulacyjne. W listach tych życzył on między innymi kolejnych lat, przeżytych wspólnie w szczęściu i zdrowiu. Zaznaczył także, że docenia codzienny trud, włożony w pielęgnację małżeńskich relacji.

Medale wręczył jubilatom Wójt Gminy Bolesławiec – Andrzej Dutkowski oraz Przewodniczący Rady Gminy Bolesławiec – Bogusław Uziej. Również Wójt Gminy złożył jubilatom podziękowania i gratulacje, przekazane w specjalnym liście, w którym czytamy między innymi, że Wójt wyraża nadzieję, iż bogata skarbnica doświadczeń życiowych, zgromadzonych podczas 50-letniego pożycia małżeńskiego, stanie się pomocna dla przyszłych pokoleń.

Odznaczenia to zawsze wzruszający moment. Tak było i tym razem. Jubilatom towarzyszyli ich najbliżsi, a wszyscy zgromadzeni na Sesji, czyli radni, władze Gminy, sołtysi oraz zaproszeni goście i dziennikarze, mieli okazję obejrzeć rodzinne, pamiątkowe zdjęcia oraz wysłuchać wspaniałych historii znajomości wszystkich trzech par.

Państwa Bachór łączy już wspólne miejsce urodzenia, jakim są malownicze Bieszczady, skąd jako malutkie dzieci przyjechali wraz ze swymi rodzinami do Nowej Wsi Grodziskiej. 12 lutego 1966 r. w Urzędzie Stanu Cywilnego w Złotoryi zawarli ślub cywilny i tego samego roku w dniu 5 czerwca miała miejsce ceremonia ich zaślubin w kościele w Nowej Wsi. Jubilaci przybyli do Bolesławca w 1966 r., a w miejscowości Dobra mieszkają od 1997 r. Państwo Władysława i Franciszek mają trzech synów: Grzegorza, Pawła i Marcina oraz jedenaścioro wnucząt i dwóch prawnuków, przy czym rodzina nadal się powiększa.

Mieszkający w Łaziskach Państwo Elżbieta i Stanisław Walendziukowie pochodzą z Kresów Przyszli małżonkowie poznali się na 2 lata przed ślubem, a miejscem ich pierwszego spotkania była klubokawiarnia w Łaziskach. Pan Stanisław był wówczas młodzieńcem po wojsku, a Pani Elżbieta ukończyła szkołę średnią. Ich ślub cywilny został zawarty 18 lutego 1966 r. w Urzędzie Stanu Cywilnego w Warcie  Bolesławieckiej, natomiast ceremonia kościelna miała miejsce w obecnej bazylice w Bolesławcu. Małżonkowie są rodzicami dwójki dzieci – córka mieszka i pracuje w Zgorzelcu, a syn z racji wykonywanego zawodu dzieli swoje życie pomiędzy Warszawę i Lubliniec. Jubilaci doczekali się pięciorga wnucząt.

Ostatnimi jubilatami są Ludmiła i Zbigniew Skorupka. Ona pochodzi z Kresów, a on - w okolicach Siedlec. Syn i wnuk jubilatów o ich historii powstania mówią tak – Młoda i atrakcyjna dziewczyna o imieniu Ludmiła poświęciła się pracy pielęgniarki (w przyszłości sama będzie uczyła tego zawodu nowe pokolenia). Na jej drodze pojawiało się wówczas wielu adoratorów, przystojnych i silnych. Następnie pojawił się On – wysoki, przystojny, szukający prawdziwej miłości kawaler o imieniu Zbigniew. Nasz Romeo zalecał się, lecz „na nic się zdały pieśni i wiersze, gdyż Julia nauce oddała swe serce”. Znalazł więc Pan Zbigniew sposób, jak dziewczynę zdobyć. Zaprosił ją na wycieczkę motocyklem w najbardziej romantyczne miejsce, a mianowicie do lasu. Potem wydarzenia potoczyły się już z górki: ślub w dniu 25 czerwca 1966 r. w Urzędzie Stanu Cywilnego w Bolesławcu, wesele, a następnie zabawy, które nie trwały jednak zbyt długo, gdyż nadszedł czas na zajęcie się rodziną i wychowanie dwóch synów.

Karolina Wieczorek