W sobotę, 24 września, w Teatrze Starym miało miejsce niezwykłe, jubileuszowe spotkanie członków Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej. Było to wielopokoleniowa, sentymentalna podróż, w którą Zespół zabrał wszystkich zgromadzonych w Teatrze.

Jubileuszowy program przyjął formę muzyczno-tanecznej inscenizacji z elementami gry aktorskiej, z której członkowie Zespołu są wszystkim dobrze znani. Specjalna scenografia przeniosła zebranych do domu wielkiej, dbającej o tradycje rodziny, bo przecież taką rodziną stają się wszyscy ci, którzy tworzą Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej. Opowieść, którą niespiesznie snuli narratorzy w osobach Elżbiety Tor i Sławomira Ratajskiego, przeplatana była niezwykłą choreografią, która pokazywała prawdziwy talent tancerzy. I to tancerzy z jednej strony niezwykle różnych, a to choćby przez wzgląd na wiek, ponieważ były to grupy dziecięce, młodzieżowe oraz dorosłe, ale z drugiej – tancerzy, których łączy wspaniała pasja oraz radość, jaką czerpią z każdego występu. A te były widowiskowe i raz po raz nagradzane gromkimi brawami. Zgromadzeni mogli obejrzeć również prezentację fotograficzną, która wywołała wiele wspomnień i emocji.

Po zakończeniu części artystycznej przyszedł czas na najbardziej wzruszający moment całego jubileuszu 40-lecia Zespołu – czas podziękowań. Te w większości skierowane były w stronę Elżbiety Tor – instruktorki, pieszczotliwie nazywanej przez członków Zespołu matką. Padło wiele ciepłych, aczkolwiek zasłużonych słów. Jak podkreślił Roman Jaworski – Zastępca Wójta Gminy Bolesławiec, tego wieczoru znaleźliśmy się w mieście Bolesławiec, w instytucji Powiatu Bolesławieckiego, ale to do Gminy Bolesławiec należy ta kultura, ponieważ Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej od kilku lat związany jest właśnie z naszą gminą.

Gratulujemy Zespołowi tak pięknego jubileuszu, dziękując jednocześnie za każdy wspaniały występ.  

Publikujemy film Krzysztofa Maczkowiaka, prezentujący cały koncert jubileuszowy:

Rodzinne spotkanie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej.jpeg

Karolina Wieczorek