W niedzielne popołudnie, 11 września, do Lipian przyjechało tak wielu amatorów pity, że ich ilość przerosła oczekiwania Pań ze Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych z Lipian. Piekące pity panie pracowały wiele dni i nocy przez rozpoczęciem imprezy i zaproponowały uczestnikom Bałkańskiego Święta Pity różne rodzaje tego przysmaku: z dynią, z dynia i serem na słodko oraz na słono, ze szpinakiem i serem feta, z jabłkami, mięsem i jeszcze wiele innych. 

"Pitę z serem czy z jabłkami dziś w Lipianach zajadamy (…). Dziś w Lipianach się gościmy, ze wszystkimi się cieszymy…” - to tylko fragment wiersza, który na Turniej o blachę pity ułożyła drużyna z Kraśnika Dolnego. 

Nowością w tym roku był właśnie Turniej o blachę pity rozgrywany między kilkoma miejscowościami. I tak w szranki stanęły drużyny z Kraśnika Dolnego, Lipian i Bolesławic. Pierwszym zadaniem było toczenie dyni między pachołkami, co wszystkie drużyny wykonały śpiewająco. Drugie zadanie - podawanie sobie dyni pod nogami nastręczyło już trochę problemów, bo plątały się tam i ręce, i nogi. Ciężkim zadaniem było także rozpoznawanie smaków pity z zawiązanymi oczami. Konkurencja „ubieranie kucharza” okazała się nie tylko widowiskowa, ale także przebiegła bardzo szybko. Wyjątkowymi zdolnościami wykazali się zawodnicy ze wszystkich drużyn, układając wierszowanki o picie. Sytuację punktową skomplikowała nieco konkurencja rozciągania ciasta na długość. Nie można było przekroczyć szerokości załączonej miarki i to właśnie było najtrudniejsze. Dobrym okiem wykazali się uczestnicy turnieju przy podawaniu „na oko” ciężaru dyni. Nie zabrakło też siłaczy, którzy musieli podnieść do góry jak najwięcej razy ogromną dynię. I tak po tych wszystkich zmaganiach najlepsi okazali się mieszkańcy Bolesławic – zdobywając pierwszą lokatę. Po nich uplasowały się kolejno: Kraśnik Dolny, a potem Lipiany. Nagrody wręczył Zastępca Wójta Gminy - Roman Jaworski.

Wcześniej ogłoszono także indywidualny konkurs na najsmaczniejszą pitę z dynią na słono i w tym konkursie nie do pobicia okazała się Janina Boban, drugie miejsce otrzymała Dagmara Janicka, zaś trzecie Grażyna Kuśmierz.

Podczas imprezy nie zabrakło także występów scenicznych w wykonaniu Klaudii Kuc, Magdaleny Kusber oraz Gabrieli Widery. Do tańca przygrywał zespół ATU z Bolesławca.

Organizatorami imprezy byli: Rada Sołecka wsi Lipiany, Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych z Lipian oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie.

Beata Widera