26 sierpnia do Ocic zawitała ekipa telewizyjnej Dwójki, aby zrealizować zdjęcia do nowego odcinka programu „Dzika Muzyka”, poświęconego muzyce tradycyjnej na Dolnym Śląsku.

W sali prób i ćwiczeń w Ocicach sfilmowano tańce, śpiewy i muzykę instrumentalną w wykonaniu zespołu „Ocice”, nagrano też wywiady z członkami zespołu. Ociczanie podzielili się wspomnieniami o dawnych potańcówkach wiejskich i o słynnej ocickiej kapeli, która wszak gra do dziś, akompaniując zespołowi śpiewaczemu, zarówno w repertuarze polskim, jak i „jugosłowiańskim”. Tego dnia ekipa telewizyjna odwiedziła także Stanisławę Latawiec, śpiewaczkę z Zebrzydowej, która opowiedziała o skomplikowanych losach Polaków z Bośni i Chorwacji, którzy przyjechali na Dolny Śląsk po 1945 roku.

„Dzika muzyka" to program poświęcony fascynującym tradycjom i korzeniom polskiej muzyki, zrealizowany w dynamiczny, nowoczesny sposób, odległy od konwencji kojarzącej się z cepelią. Tradycyjne polskie rytmy, śpiew i taniec są elementem porywającej opowieści o rodzimej kulturze. Wiele niezwykłych wydarzeń i inicjatyw, lokalnych oraz ogólnopolskich, składa się na zjawisko odrodzenia muzyki tradycyjnej we współczesnej Polsce. Na fali tego zjawiska młodzi ludzie z miast ruszają na spotkanie z wiejskimi mistrzami, stając się przewodnikami po kulturze ludowej w jej najprzeróżniejszych wcieleniach.

Przewodniczką w odcinku dolnośląskim będzie Olga Chojak, która od wielu lat bada i wykonuje polską muzykę tradycyjną, liderka stowarzyszenia Centrala Muzyki Tradycyjnej z Wrocławia.

Dolnośląski odcinek „Dzikiej Muzyki” ma zostać wyemitowany na początku października w TVP Kultura i w TVP 2. Następnie program będzie można obejrzeć w internecie, na stronie www.vod.tvp.pl

Olga Chojak