Festyn Kresowo-Kapuściany w tym roku został poszerzony o uroczystości związane z umieszczeniem w pamiątkowej, kamiennej urnie tzw. ”kapsuły czasu”, w której znajdował się ostatni numer Wieści Gminnych, List od Wójta Gminy, monety, brelok z Janem Pawłem II oraz pendrive z filmem i zdjęciami z Maksymówki. To wydarzenie, które miało miejsce przy pamiątkowym obelisku poprzedziła Msza Święta w kościele pw. Św. Jana Nepomucena w Żeliszowie. 

Licznie zgromadzonym gościom Wójt Gminy Bolesławiec - Andrzej Dutkowski opowiedział o idei przyświecającej umieszczeniu kapsuły, nawiązując do 70-lecia osadnictwa w Gminie Bolesławiec. Ważnym momentem było także wystąpienie Barbary Smoleńskiej - Prezesa Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, która wraz ze Zbigniewem Korczowskim wsypała do urny ziemię przywiezioną z Maksymówki. Po poświęceniu ziemi przez ks. Dziekana - Andrzeja Kryłowskiego wszyscy udali się na plac festynowy barwnym korowodem, prowadzonym przez ułanów na koniach.

Imprezę na boisku rozpoczęła uroczystym utworem formacja muzyczna „Rota” ze Złotoryi, a po niej przyszedł czas na wręczenie medali z okazji 70 lat osadnictwa w Gminie Bolesławiec. Oprócz kresowiaków pamiątkowe medale otrzymali: Barbara Smoleńska – Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Mariola Szczęsna – Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski, Janina Piestrak-Babijczuk – honorowa członkini KGW, ks. Andrzej Kryłowski, ks. Romuald Glapa, Grzegorz Jankowski – Prezes Bolesławieckiego Stowarzyszenia Kalwaryjskiego im. 6 Pułku Ułanów Kaniowskich oraz Olga Burdyna – Sołtys wsi Żeliszów.

Następnym punktem programu był pokaz ujeżdżeniowy przy akompaniamencie piosenek ułańskich. W pokazie brali udział jeźdźcy i konie ze stajni „Patalejowo” z Włodzic Wielkich. Tymczasem na scenie zaprezentował się z artystycznym programem poetycko – muzycznym zespół „Rota”, który spotkał się z życzliwym przyjęciem publiczności. Wesołym akcentem festynu kresowo-kapuścianego były dwa pokazy: szatkowania kapusty i ubijania kapusty w beczce. Przyszedł czas aby na scenie wystąpiły dwa lokalne zespoły: Zespół Śpiewaczy z Żeliszowa oraz Zespół „Leśne Nastoje” z Dobrej, które zaśpiewały swoje kresowe utwory. Wesołe, rytmiczne kawałki zaproponowały festynowym widzom dwa następne zespoły: Fudżijamki z Proboszczowa i Zagajnik-Wykroty. Na prawdziwą muzyczną ucztę zaprosił wszystkich oglądających rewelacyjny zespół „Echo Kresów” z Kędzierzyna Koźla, który porwał publiczność i brawom po ich występie nie było końca. Po bisach i podziękowaniach obiecali, że jeszcze Gminę Bolesławiec z pewnością odwiedzą. Festyn Kresowo-Kapuściany zakończyła zabawa taneczna.

Wydarzenie zorganizowały: Rada Sołecka, KGW, Stowarzyszenie „Żeliszowski Potok” oraz Gmina Bolesławiec i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie.

Beata Widera

Kapsuła czasu oraz ziemia z Kresów.jpeg