Młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemi Bolesławieckiej" po raz kolejny uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym. Tym razem zawędrowali do węgierskiej części Rumunii - do miejscowości Cluj na 18th International Folklore Festival “Szent István” in Kolozsvár (Cluj).

Zespół zaprezentował program polski, a w nim suity: krakowską, lubelską i tańce z Mazowsza, zjednując sobie sympatię węgiersko-rumuńskiej publiczności. Na festiwal przyjechało 17 zespołów z Izraela, Węgier, Słowacji, Serbii, Chorwacji, Włoch, Grecji, Niemiec, Polski i Rumunii.

Festiwal otwierał wieczór kuchni narodowych. Każda grupa przygotowała i częstowała daniami narodowymi. Najpopularniejsze były... gołąbki w różnych odmianach - w kapuście włoskiej, zwykłej lub liściach winogronu, z ryżem lub drobną kaszą. Najciekawszą potrawą była ośmiornica i chyba nasz polski żurek z jajkiem i białą kiełbasą. Wieczorem miała miejsce wspólna, integracyjna zabawa. Wszyscy uczyli się tańców innych narodów.

Następnego dnia barwny korowód przemaszerował ulicami Cluj. Podczas przemarszu każdy zespół prezentował swój kraj pod względem tanecznym, muzycznym i wokalnym. Wieczorem wszystkie one prezentowały się na scenie. Nasza grupa miała także możliwość zaprezentowania się w przepięknej Kopalni Soli w Turda.

Festiwal to czas do zawierania przyjaźni, wymiany doświadczeń oraz promocji ojczyzny, własnego kraju, gminy i miejsca zamieszkania. Ale też czas nauki porozumiewania się w innych językach, poznawania innych kultur, wzmacniania własnej wartości. Ten czas został dobrze wykorzystany. 

Zanim jednak dojechaliśmy do Rumunii zatrzymaliśmy się w Wiedniu, by zobaczyć miasto Mozarta - poznać zabytki, muzea i oraz zjeść jedyny w swoim rodzaju i smaku tort Sachera. To największy wiedeński przysmak. Oryginalny i prawdziwy można kupić tylko w jednym miejscu w Austrii, choć podobnych wypieki serwują wszystkie kawiarnie w Wiedniu. Nie obyło się również bez kąpieli w Dunaju. Młodzież wróciła do domu zmęczona, ale z pozytywnymi wrażeniami i bogatsza pod względem artystycznym. 

A tu czeka na nich kolejne wyzwanie. Już 24 września Zespół będzie obchodził 40-lecie działalności. W Teatrze Starym odbędzie się z tej okazji koncert, na którym będzie można zobaczyć także byłych członków Zespołu. Więcej szczegółów już wkrótce, ale już dziś serdecznie zapraszamy.

ZPiT Ziemi Boleslawieckiej