Ostatnia niedziela sierpnia to w naszej gminie czas, kiedy organizowane są Dożynki Gminne. W tym roku odbyły się one w Trzebieniu, gdzie delegacje z 26 sołectw przybyły ze swoimi wieńcami, by podziękować za tegoroczne plony.

To już tradycja, że Miejska Orkiestra Dęta „Bolesławiec” z kapelmistrzem – Janem Chojnackim na czele, przeszła przez wieś, zapraszając na Święto Plonów. Na ten sygnał do Trzebienia zaczęły zjeżdżać delegacje wieńcowe, prezentujące piękne i niepowtarzalne dzieła swoich rąk., na które czekał Wójt Gminy Bolesławiec – Andrzej Dutkowski, Przewodniczący Rady Gminy – Bogusław Uziej, Starościna Dożynek - Anna Miszko i Starosta Dożynek - Andrzej Stelmaszek.

Podczas Mszy Świętej Dożynkowej, której przewodniczył i wygłosił Homilię ks. Stanisław Kusik – Dziekan Dekanatu Bolesławiec Zachód, padło wiele ciepłych słów, skierowanych do rolników. Poświęcone zostały także dary, złożone podczas Mszy oraz przywiezione wieńce. W intencji zebranych modlili się także ks. Andrzej Kryłowski - Dziekan Dekanatu Bolesławiec Wschód, ks. Zbigniew Karaban - Proboszcz Parafii pw. Św. Krzyża w Trzebieniu oraz ks. Józef Kłak.

Wójt Gminy, który zabrał głos po nabożeństwie, mówił wiele o tradycji, którą pielęgnujemy rokrocznie podczas Dożynek. Specjalne słowa skierował także do rolników, których to świętem była niedzielna uroczystość. Nie zabrakło także podziękowań dla mieszkańców Trzebienia oraz wszystkich osób, zaangażowanych w przygotowania do Święta Plonów. Odbył się także pokaz klepania kosy, do którego sygnał dał Wójt.

Głos zabrała także poseł Zofia Czernow, która nie tylko zwróciła się do rolników, ale także i do mieszkańców naszej gminy, dziękując za ciepłe przyjęcie oraz ręcznie robiony wianek, który otrzymała w prezencie.

W końcu nadszedł także czas na Dożynkowy Korowód, w którym zaprezentowali się gospodarze. Był to piękny, barwny przemarsz mieszkańców, który zakończył się przekazaniem na ręce Wójta – Andrzeja Dutkowskiego dożynkowego chleba, czyli najważniejszego symbolu niedzielnej uroczystości.

Po nim nastąpiło wręczenie odznak honorowych „Zasłużony dla Rolnictwa”, które otrzymali Andrzej Stelmaszek, Mirosław Kowcz oraz Mariusz Łakomy. Tym samym część oficjalna Święta Plonów przeszła do historii i nastąpił czas występów artystycznych oraz konkursów. Przed publicznością zaprezentowali się Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka”, tutejszy Kabaret oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej.

Rozstrzygnięto również Konkurs na Najpiękniejszą Dekorację Dożynkową oraz rozpoczęto głosowanie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy. Decyzją głosujących zwyciężył ten wykonany w Brzeźniku, który otrzymał 35 punktów. Na kolejnych miejscach uplasowały się dzieła z Kraśnika Dolnego (27 pkt.) oraz Żeliszowa (25 pkt.).

O dobrą zabawę zadbali organizatorzy, którzy przygotowali mnóstwo konkursów, m.in. POKEMON GO w wersji gminnej czy oryginale kręgle. Odbył się także finał loterii fantowej.  

Artystyczną część Dożynek Gminnych 2016 zakończył występ CLEO. Wokalistka porwała do wspólnego śpiewania wszystkich zgromadzonych, a występ swój zaczęła od najsłynniejszego ze swoich przebojów, czyli hitu "My Słowianie". Artystka dała się namówić na bis, o który poprosił Zastępca Wójta - Roman Jaworski, wręczając jej ceramiczny upominek. Później przez długi czas rozdawała autografy oraz robiła sobie zdjęcia z fanami.

Chętni do późnych godzin wieczornych bawili się także na zabawie tanecznej.

Organizatorzy serdecznie dziękują za pomoc w organizacji Dożynek Gminnych Roksanie i Hannie Oleksy, Radzie Sołeckiej, Sołtys wsi – Małgorzacie Zoryło, Kołu Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej, Radzie Rodziców, Aleksandrowi Bitnerowi, Bronisławowi Młot, Władysławowi Kuśmierz, Januszowi Tobiaszowi,  Józefowi Hunkowi, Mariuszowi Wydmuch oraz Andrzejowi Stelmaszkowi.

Sponsorami byli: Piekarnia Walkowiak z Trzebienia, Firma IRPOL, Firma NAWARA-SERWIS, Firma TEXTIL, Jan Cołokidzi, Leon Skrabucha, Zbigniew Bożęcki, Firma Jawa, Firma TECHBOL, Firma ZEHENDER, Firma SHIMANO, Firma TERMA-KORK, Firma BRICO-MARCHE, Firma CIEŚLA oraz TERMY BOLESŁAWIEC.

Karolina Wieczorek