SPRAWOZDANIE Z XXVI FESTIWALU BLUES NAD BOBREM
KRUSZYN K. BOLESŁAWCA 04-14.08.2016

Warsztaty Muzyczne im. Wojtka Seweryna 06 - 14.08.2016

W warsztatach wzięło udział 96 osób, w tym jedna  z Wielkiej Brytanii, jedna z Kanady, dwie z Niemiec. Zajęcia odbywały się w 9 klasach i prowadzone były przez doświadczonych polskich muzyków:

 • Marek Napiórkowski  – klasa gitary elektrycznej
 • Leszek Cichoński i Jacek Jaguś – klasa gitary elektrycznej
 • Jacek Królik i Marek Raduli – klasa gitary elektrycznej
 • Artur Lesicki – klasa gitary elektro/akustycznej
 • Aleksandra Królik /Aleksandra Sozańska-Kut– klasa wokalu
 • Tomasz Grabowy – klasa gitary basowej
 • Cezary Konrad/Zbigniew Lewandowski  – klasa perkusji
 • Roman Badeński– klasa harmonijki ustnej
 • Magda Piskorczyk Masterclass – klasa gry zespołowej

Uroczyste rozpoczęcie warsztatów odbyło się 04.08.2015 o godz. 19,00. w sali konferencyjnej GOKiS-u.
              
Codziennie w Klubie Festiwalowym w Gospodzie „Kruszyna”odbywały się jam sessions, czyli wspólne muzykowanie w których brali uczestnicy warsztatów , wykładowcy i muzycy z Bolesławca i okolic.

W dniu 06.08.2015 o godz. 20,00  odbyło się spotkanie z Andrzejem Matysikiem - Redaktorem Naczelnym Kwartalnika "Twój Blues" połączone z projekcją filmu jego autorstwa "Genuine Chicago Blues Today vol. 1". 

W dniu 10.08.- o godz. 19,00 w siedzibie Gminnej Biblioteki publicznej odbyło się spotkanie z Janem Chojnackim popularyzatorem bluesa, dziennikarzem radiowej Trójki, autorem audycji muzycznej przy okazji promocji książki „Blues z Kapustą” 

12 sierpnia o godz. 20,00 w Gospodzie Kruszyna  odbył się koncert - prezentacja klas, po nim  Biesiada Pożegnalna i jam sessions.

 

Msza św. w oprawie bluesowej 11.08.2016 godz. 19,00 w Kościele na Osiedlu Kwiatowym

której oprawę muzyczną przygotowała Aleksandra Sozańska-Kut  z udziałem 15-tu uczestników warsztatów.
Msza w oprawie bluesowej już na stałe wpisała się w kształt corocznych warsztatów.
Nabożeństwo w kościele, w bogatej oprawie muzycznej, gromadzi uczestników warsztatów, profesjonalnych muzyków i rzesze wiernych. Uczniowie i wykładowcy warsztatów wspólnie grają wykonują śpiewy mszalne i pieśni religijne.
Połączenie rzymskokatolickiej liturgii z bluesowymi rytmami i obfitością śpiewu daje tej uroczystości niepowtarzalną i niezapomnianą atmosferę.
Po Mszy św,, w której uczestniczyło około 250 wiernych odbył się krótki koncert pieśni religijnych w wykonaniu uczestników warsztatów.
                                                                                                                                                                                                                 

Przegląd Zespołów Bluesowych im. Tadeusza Nalepy 13.08.2016 godz. 17,00 w Domu Ludowym

Zgłoszenia do Przeglądu Zespołów Bluesowych nadesłało 19 zespołów, zakwalifikowano osiemem, z czego jeden nie stawił się z przyczyn losowych.

Jury w składzie: Zbigniew Lewandowski – przewodniczący,Aleksandra Królik, Roman Badeński, Artur Lesicki, Roman Puchowski po wysłuchaniu siedmiu zespołów konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Wyróżnienie:

 • Kabel Funk Master firmy KLOTZ otrzymuje Bartosz Bednarz z zespołu Paulina Lenda i Kruki

Nagrody

 • Nagrodę dla najlepszego harmonijkarza Przeglądu: harmonijki ustne firmy SEYDEL ufundowane przez firmę P-faktor Wojciecha Krysa, dystrybutora firmy SEYDEL otrzymał Łukasz Pietrzak z zespołu Hot Tamales.
 • Nagrodę dla najlepszego perkusisty:  komplet naciągów firmy EVANS ufundowany przez firmę Music Dealer oraz talerz perkusyjny firmy Paist ufundowany przez dystrybutora firmy PAIST firmę GEWA MUSIC otrzymała Urszula Gajkoś z zespołu Coś Tak O
 • Nagrodę dla najlepszego basisty Przeglądu: dwa komplety strun basowych d'Addario ufundowane przez firmę Music Dealer oraz profesjonalny kabel LABOGA otrzymał Tomasz Budek z zespołu LEVI.
 • Nagrodę dla najlepszego wokalisty Przeglądu: gitarę akustyczną Baton Rouge oraz profesjonalny kabel mikrofonowy firmy KLOTZ ufundowane przez firmę P-Faktor Wojciecha Krysa dystrybutora kabli firmy KLOTZ otrzymała Eliza Sicińska z zespołu Hot Tamales
 • Nagrodę dla najlepszego gitarzysty Przeglądu: 10 kompletów strun ufundowanych przez firmę Music Dealer, profesjonalny kabel gitarowy KLOTZ oraz profesjonalny kabel LABOGA otrzymał Krzysztof Korzeniowski z zespołu Coś Tak O

Po przeliczeniu głosów stwierdzono, że Nagrodę Publiczności w wysokości jednego tysiąca złotych ufundowana i wręczona przez Wójta Gminy Bolesławiec – Andrzeja Dutkowskiego otrzymał zespół Manfredi & Jonson z Wrocławia.

Nagrodę za najciekawsze wykonanie utworu Tadeusza Nalepy w wysokości dwóch tysięcy złotych ufundowaną przez Stowarzyszenie „Ziemia Bolesławiecka” otrzymał duet Pola Chobot & Adam Baran z Radomska, a nagrodę wręczył Prezes Stowarzyszenia Jan Cołokidzi.

Nagrodę Główną w wysokości czterech tysięcy złotych ufundowaną przez Starostę Powiatu Bolesławieckiego Dariusza Kwaśniewskiego otrzymał duet Manfred & Jonson z Wrocławia, a wręczył Wicestarosta - Marian Haniszewski.

W Przeglądzie uczestniczyło ok. 250 widzów.

 

Koncert 13.08.2016 godz. 20,00

Po zakończeniu przesłuchań konkursowych odbył się koncert,  w którym wystąpili:

 • Magda Piskorczyk Masterclass
 • Hot Tamales – laureat ubiegłorocznego Przeglądu
 • Gałach Band

Koncert obejrzało ok. 200 widzów.

BnB

Fot. Grzegorz Sidorowicz