Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka” wziął udział w 27 Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „Bukowińskie spotkania” w Bonyhad na Węgrzech.

Reprezentujący Gminę Bolesławiec zespół był jedynym polskim zespołem na Festiwalu. W sumie w trakcie jego trwania prezentowały się 22 grupy z 7 krajów – Węgier, Serbii, Ukrainy, Rumunii, Mołdawii, Bułgarii oraz Polski.

Pierwszego dnia pobytu, 5 sierpnia, węgierscy gospodarze prezentowali swoją kulturę oraz kulturę bukowińską. Ich prezentacje odbywały się w miejscowym teatrze.

Drugi dzień Festiwalu rozpoczął się paradą, w której udział wzięli wszyscy uczestnicy „Bukowińskich spotkań”. Trasa parady wiosła uliczkami miasta, a zakończyła się w miejskim parku, gdzie znajdowała się scena. Tam kolejno prezentowały się zespoły, biorące udział w przeglądzie. Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka” wystąpił z utworami oraz tańcami bukowińskimi oraz polskimi. Występ został bardzo gorąco przyjęty przez węgierską widownię oraz pozostałe zespoły.

W ostatni dzień, czyli 7 sierpnia, „Jutrzenka” zaprezentowała się ze swoim repertuarem w miejscowości Kety, gdzie również p0odbiła serca mieszkańców.

Wyjazd pozostanie na długo w pamięci członków zespołu, a nawiązane kontakty i zdobyta wiedza na temat bukowińskiej kultury jest nieoceniona. Głównym organizatorem festiwalu i wyjazdy „Jutrzenki” był Pan Zbigniew Kowalski.

Bogdan Razik