O tym, że Kraśnik Dolny nieprzypadkowo nazywany jest Wioską Sześciu Zbóż przekonać się można było 9 sierpnia w tamtejszym Domu Ludowym, gdzie wśród gwaru rozmów i śmiechów powstały piękne wianki.

Gmina Bolesławiec po raz kolejny podczas Parady Ceramicznej zapraszać będzie na Dożynki Gminne. Jednym z elementów zaplanowanej na tę okazję prezentacji są stworzone z sercem wianki. A zanim powstały – stoły Domu Ludowego wypełniły się zbożami, trawami, zatrwianem, kwiatami, jarzębiną oraz innymi darami natury. Do pracy zabrały się natomiast członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Kraśnika Dolnego oraz ich zaprzyjaźnieni i pracowici goście z Bolesławca.

Już po kilkunastu minutach z początkowego chaosu, potęgowanego ogromnym gwarem (wytwarzanym przez blisko 20 plotkujących pań), zaczęły wyłaniać się piękne, misternie i ręcznie zaplecione konstrukcje. Praca jak zawsze przebiegała bardzo sprawnie – warsztatowiczki podzieliły się bowiem obowiązkami i podczas gdy część z nich składała poszczególne rośliny w niewielkie bukieciki, pozostałe wplatały je do wianków.

Najwytrwalsi podczas tych niespełna 4 godzin pracy i zabawy, stworzyli nawet 3 wianki. Wszystkie dzieła prezentują się wspaniale, a uśmiechy tworzących a następnie przymierzających je kobiet wskazują na to, że mają one także wpływ na dobry humor noszących.

To już kolejne warsztaty organizowane w Kraśniku Dolnym. Efekty pracy wszystkich zaangażowanych w ten projekt zobaczyć można będzie już 19 sierpnia podczas Parady Ceramicznej.

Karolina Wieczorek

fot. Dariusz Dudziak, Iwona Mucha-Zabora, Karolina Wieczorek i Wojtek Szoka

 

Zobacz też krótkie wideo z wiankowych warsztatów:

Twórczy Kraśnik Dolny TV.jpeg