14 czerwca uczniowie klasy szóstej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trzebieniu uczestniczyli w finałowym spotkaniu II edycji projektu „Deutsch für die Grundschule”, zorganizowanego przez Gimnazjum Samorządowe nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir w Bolesławcu.

Po ubiegłorocznym sukcesie projektu uczniowie zaprzyjaźnionych szkół z Trzebienia, Dąbrowy i Bolesławca ponownie wzięli udział w kolejnej edycji.

Celem spotkań było  poszerzanie umiejętności i kompetencji językowych poprzez udział w  grach i zabawach przygotowanych przez uczniów i nauczycieli gimnazjum oraz pokonywanie barier, nawiązywanie kontaktów ze starszymi koleżankami i kolegami, zapoznanie ze szkołą. Miła atmosfera podczas wszystkich spotkań sprzyjała nauce i zabawie językiem niemieckim. Uczniowie świetnie sobie radzili z różnymi zadaniami - współpracowali  ze sobą, rywalizowali i zdobywali punkty, pracowali chętnie i wytrwale.

Na początku czerwcowego spotkania uczniowie prezentowali przedstawienie teatralne lub  scenki w języku niemieckim.Jako pierwsi wystąpili gospodarze, a potem kolejno pozostałe szkoły. Każdy występ nagradzany był brawami, gdyż występujący artyści prezentowali nie tylko swoje zdolności aktorskie, ale zadbali też o odpowiednie kostiumy i rekwizyty. Przedstawienia były różnorodne, niektóre  zostały wzbogacone o krótkie filmiki nagrywane przez uczniów. Nasi uczniowie zaprezentowali przedstawienie pt. „Der gestiefelte Kater”, które wszystkim się podobało.

Po krótkiej przerwie  rozpoczęła się lekcja aerobiku. Uczniowie zostali podzieleni na grupy i pod kierunkiem swoich opiekunów – gimnazjalistów ćwiczyli wykonanie zaprezentowanego wcześniej układu choreograficznego, a następnie uczyli się, jak nazwać po niemiecku wykonywane czynności, za co otrzymywali odpowiednią ilość punktów. Podczas tych występów było dużo śmiechu i radości. Zadanie to wymagało nie tylko wykazania się znajomością słownictwa, dobrej współpracy i komunikacji miedzy członkami poszczególnych grup, ale również sprawności i koordynacji ruchowej.

Kolejne zmagania odbywały się w miasteczku ruchu drogowego, gdzie uczestnicy spotkania wykonywali różne zadania i musieli wykazać się znajomością słownictwa związanego z budynkami w mieście i poruszaniem się po drogach i uliczkach.

Na koniec odbyło się podsumowanie tegorocznego projektu oraz wręczenie dyplomów i upominków uczestnikom. Zdobywcą największej liczby punktów i zwycięzcą  II edycji projektu został uczeń ZSP w Trzebieniu Jakub Stanisławski – gratulujemy!

Spotkanie dobiegło końca, a uczniowie po całym dniu zmagań  wychodzili z uśmiechem na twarzy, bogatsi o nowe doświadczenia i przyjaźnie oraz pełni motywacji do pracy nad językiem niemieckim. 

Jolanta Jung