W niedzielę 3 lipca 2016 r. na boisku sportowym w Kruszynie odbył się finał Turnieju Wsi Gminy Bolesławiec. W finałowych zmaganiach wystąpiły 4 drużyny reprezentujące miejscowości: Kruszyn, Nową, Nową Wieś oraz Żeliszów. Wszyscy pozytywnie nastawieni, każdy gotowy na rywalizację i z ogromną chęcią na zwycięstwo.

Poprawność wszystkich konkurencji oceniała komisja w składzie: Iwona Przybylska – Sekretarz Gminy, Maria Strojek – Główna Księgowa GOKiS, Andrzej Szwedo – Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych oraz Janusz Cieśla – Dyrektor GOKiS. Pierwszym punktem programu była prezentacja wiersza – nieoceniana lecz obowiązkowa. Znać było tutaj nieodkryte wcześniej talenty poetyckie. Wszystkie utwory okraszone były tak humorem jak i lokalnym patriotyzmem. Wszyscy otrzymali za nie gromkie brawa. W konkurencji toczenia ogromnej opony jako pierwszy zakończył Kruszyn, uzyskując maksymalną liczbę punktów. „Jajcarska konkurencja” – czyli rzut jajkiem do podbieraka okazała się bardzo trudna. Mimo niewielkiej odległości ciężko było „upolować” jajko. Tutaj najlepsi okazali się zawodnicy z Żeliszowa. Niezwykłej synchronizacji i współpracy wymagało następne zadanie – wyścig na nartach po trawie, gdzie na komplet punktów zapracowała sobie drużyna z Nowej. Ciekawą odmianą od slalomów i wyścigów było dojenie sztucznej krowy. Mimo, że krowa była sztuczna do wiaderka dojono prawdziwe mleko i tutaj ponownie triumfował Kruszyn.

Dobrych oczu i szybkich palców wymagał tzw. ”Konkurs Kopciuszka” czyli oddzielanie grochu od fasoli. Najszybciej to zadanie wykonała ekipa z Nowej Wsi. Najtrudniejszy okazał się jednak rzut workiem nad poprzeczką. W tej konkurencji tylko dwie drużyny otrzymały punkty, a najlepszy okazał się Kruszyn. Szybkości i precyzji potrzebowały dwie następne konkurencje: wyścig z taczkami (sponsorem taczki dla zwycięskiej drużyny była firma B.Z.M. Cieśla) i przeplatanie kolorowych taśm przez szczeble drabiny. Konkurencję  przeciągania liny przeprowadzono w systemie pucharowym, a najsilniejsi okazali się zawodnicy z Nowej Wsi. Ostatnią konkurencją było przelewanie wody kubkami z wiader do słoików i najskuteczniejsi okazali się Żeliszowianie.

Po zliczeniu wszystkich punktów okazało się, że I miejsce (28 pkt) wywalczył sobie Kruszyn, który otrzymał 10 000 zł (do wykorzystania na cele wsi) II miejsce – Nowa Wieś (24 pkt) – 7500 zł, III miejsce – Żeliszów (23 pkt) – 5000 zł i miejsce IV Nowa (20 pkt) – 3000 zł.

Swoje nagrody otrzymali także uczestnicy półfinałów – po 1000 zł: Bożejowice-Rakowice, Bolesławice, Brzeźnik, Lipiany, Kraśnik Dolny i Kraszowice oraz uczestnicy eliminacji – po 500 zł: Trzebień, Łaziska, Dobra, Dąbrowa Bolesławiecka, Stare Jaroszowice, Krępnica, Kraśnik Górny, Otok, Ocice i Łąka.  Nagrody – w formie dużych czeków wręczali: Przewodniczący Rady Gminy – Bogusław Uziej, Wójt Gminy – Andrzej Dutkowski, Zastępca Wójta – Roman Jaworski, Skarbnik Gminy – Franciszek Popek i Iwona Przybylska – Sekretarz Gminy. Organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie.