Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żeliszowie jest zasłużoną jubilatką. W tym roku obchodzi siedemdziesiąte urodziny! Z tej okazji główne uroczystości zaplanowane są na wrzesień, na które już dziś serdecznie wszystkich zapraszamy.

Obchody święta szkoły rozpoczęliśmy od spotkania z jednym z jej z pierwszych uczniów - Panem Mieczysławem Szustakowskim. 10 czerwca był naszym honorowym gościem, a chwile z nim spędzone stały się dla nas niezwykłą podróżą w lata 1946-1950. Pan Mieczysław opowiadał nam o szkole, lekcjach, nauczycielach, koleżankach i kolegach. Swoje wspomnienia urozmaicił prezentacją multimedialną, dzięki której mogliśmy na własne oczy zobaczyć dawny Żeliszów (wcześniej Żyrardówek), sale lekcyjne czy tych, którzy w niej pracowali, m.in. dyrektora - p. Sankowskiego i p. Pasternak - nauczycielkę. Jego opowieści słuchaliśmy jak niezwykłej bajki, bowiem trudno nam sobie wyobrazić, jak można było się uczyć bez laptopów, tablicy interaktywnej bądź "zwykłych" kolorowych podręczników i zeszytów ćwiczeń.

Najciekawszą częścią spotkania było zadawanie pytań przez uczniów. Las rąk świadczył o wielkim zainteresowaniu osobą Pana Szustakowskiego i chęcią dowiedzenia się czegoś ciekawego na temat naszej szkoły. Pytano o ulubiony przedmiot, jak wyglądała lekcja w-fu, jakie były kary za różnorodne przewinienia, czy nasz gość dobrze się uczył, ściągał czy też przeczytał wszystkie lektury. Mimo że pytań było bardzo dużo, żadne z nich nie pozostało bez odpowiedzi. Nasi uczniowie przekonali się, że uczenie się można polubić, zdobywanie wiedzy i umiejętności to nie ciężki obowiązek, ale wielka przyjemność a nawet wspaniała przygoda. Rozmowa z gościem przebiegała w bardzo miłej atmosferze i tylko ograniczony czas spotkania zmusił do zakończenia rundy pytań. Zabawnym jej podsumowaniem była wypowiedź przedszkolaka skierowana do Pana Mieczysława: "A ja pójdę do domu".

Na pożegnanie otrzymaliśmy od naszego gościa książkowe wydanie jego wspomnień wraz z pamiątkowym wpisem autora. Uzyskaliśmy też zapewnienie, że ponownie się spotkamy we wrześniu podczas głównych obchodów 70-lecia szkoły. A więc "do zobaczenia"!

Grażyna Ott

fot. Katarzyna Matoryn