I tak oto kolejna edycja Bałkańskiej Festy przeszła do historii. Tradycyjnie już tego dnia Bolesławice wypełniła muzyka polska i bałkańska, zapach pity i pećenicy oraz niezwykle ciekawe opowieści i wspomnienia, przywoływane przez prowadzących i gości.

Zebranych powitali gospodarze, czyli mieszkańcy Bolesławic, którzy zrobili to muzycznie – zaśpiewali piosenkę o swojej miejscowości. Następnie wspólnie z Wójtem Gminy – Andrzejem Dutkowskim zaprosili gości do symbolicznego otwarcia Festy. Otwarcie było niecodzienne, ponieważ przed sceną pojawił się wóz, na którym znalazły się skrzynie, walizy i instrumenty, symbolizujący przybyłych na te ziemie Polaków. Jak zaznaczyła Beata Widera – niedzielne spotkanie było już po raz XII okazją przybycia do nas pięknych i jedynych w swoim rodzaju zwyczajów, pełnych tradycji i smaków dzieciństwa. Następnie goście zostali poproszeni o to, by pomogli przystroić miejsce wokół sceny rzeczami z kufrów. Wsród gości znaleźli się Duško Kovačević - Ambasador Bośni i Hercegowiny, Ranko Tomović - Konsul Honorowy Republiki Serbii, Tadeusz Samborski - Członek Województwa Dolnośląskiego, władze lokalne w osobach Mariana Haniszewskiego, Roberta Relicha czy Kornela Filipowicza oraz wielu innych.

Następnie na scenie po raz pierwszy zaprezentowała się Gwiazda Bałkańskiej Festy – zespół KUD OPANAK. Po tym muzycznym wprowadzeniu przyszedł czas na ważny i wzruszający moment – wręczenie medali z okazji 70 lat osadnictwa w Gminie Bolesławiec. Pionierzy osadnictwa zamieszkujący naszą gminę zostali zaproszeni na miejsce przed sceną, gdzie z rąk Wójta oraz Przewodniczącego Rady Gminy – Bogusława Uzieja otrzymali pamiątkowe medale.

Przyszedł także czas na kolejne muzyczno-taneczne prezentacje i tak wystąpili kolejno Zespół Śpiewaczy „Ocice”, Chór Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej, Kapela Herbutów, zespół Mikra, Nasza Biesiada, Gminny Zespół Pieśni i Tańca Jutrzenka oraz zespół Wiktorband. Dodatkowo KUD OPANAK zaprezentował się aż trzy razy, zdobywając serca widzów na nowo.

O tym, że wspomnienia mogą być także smakowite zapewniali prowadzący Bałkańską Festę – Elżbieta Tor i Sławomir Ratajski, którzy przedstawiali przepisy, wysłane na ogłoszony w ramach imprezy konkurs.

Impreza była także okazją do wcielenia tych przepisów w życie, bowiem Koło Gospodyń Wiejskich Bożejowice-Rakowice oraz Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych z Lipian nie tylko sprzedawały pitę, ale także prowadziły warsztaty, podczas których można było przygotować ja samodzielnie. Tradycyjnie już do kulinarnych zmagań naproszeni zostali członkowie zespołu, który był gwiazdą wieczoru. Możemy już powiedzieć, że dwa słowa, które do perfekcji opanował kierownik KUD OPANAK to… "dobra pita". Dla osób z bardziej artystycznym zacięciem przygotowane zostały warsztaty tkackie, które także cieszyły się sporym zainteresowaniem.  Festa była także okazją do spróbowania tradycyjnie parzonej kawy.

Organizatorzy nie zapomnieli także o atrakcjach dla najmłodszych, którzy bawić się mogli przez cały dzień. Bałkańską Festę zakończyła zabawa taneczna pod gwiazdami.

Organizatorami imprezy byli Urząd Gminy Bolesławiec, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie oraz Komitet Organizacyjny wsi Bolesławice.

 Więcej zdjęć na www.facebook.pl/BalkanskaFesta