27 maja Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie po raz kolejny obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły. Był  to również Dzień  Rodziny i okazja do wspólnych zabaw w rodzinnej atmosferze. Tego dnia oprócz uczniów do szkoły przybyli liczni goście: rodzice, rodzeństwo, czasami dziadkowie oraz ci, których witaliśmy szczególnie radośnie - przyszli uczniowie naszej szkoły.      

Uroczystość rozpoczęliśmy krótkim przypomnieniem życiorysu i twórczości naszego patrona. W tym celu obejrzeliśmy prezentację, która w bardzo obrazowy sposób ukazała życie i twórczość Jana Brzechwy. Następnie laureaci Szkolnego Konkursu Recytatorskiego „W wesołym świecie wierszy Jana Brzechwy” zaprezentowali swoje aktorskie umiejętności. O tym jak bardzo poeta jest bliski naszym uczniom świadczyło ich zaangażowanie, uczuciowość  z jaką recytowali  utwory. Dzień Patrona w naszej szkole to dzień radości, ponieważ twórczość tego autora zawsze wywołuje uśmiech na twarzach zarówno dzieci jak i dorosłych. Tą radością  pragnęliśmy się podzielić  z przyszłymi uczniami naszej szkoły i przybyłymi rodzicami. To właśnie im poświęcona była druga część programu artystycznego. Dzieci postanowiły podziękować rodzicom  za trud włożony w ich  wychowanie oraz  za to, że są z nimi  zawsze, kiedy ich potrzebują. Z tej okazji nie zabrakło pięknie wyśpiewanych piosenek i życzeń.

Program artystyczny wszystkim bardzo się podobał, świadczyły o tym gromkie brawa i wielka radość na twarzach widzów. Na tym jednak nie zakończyło się Święto Szkoły. Dla uczniów i ich najbliższych przygotowano szereg atrakcji. W salach lekcyjnych każda klasa miała możliwość uczestniczenia w zajęciach plastycznych i  zabawach związanych z osobą Jana Brzechwy, podczas których mieli możliwość wykonania drobnych upominków dla swoich bliskich. Do tych atrakcji należał m.in. Quling, kleksografia, układanie puzzli ilustrujących wiersze patrona, wyklejanie bohaterów książek poety, nauka przędzenia liter. Bardzo cieszymy się ze przyszli przedszkolacy zintegrowali się z klasą „0” i uczestniczyli z uśmiechem na twarzach  we wszystkich przygotowanych zabawach.

Po tej części na wszystkich uczniów oraz zaproszonych gości czekał słodki poczęstunek przygotowany przez mamy. Na szczęście pogoda nam dopisała i plac przed szkołą oraz boisko mogło stać się miejscem serdecznych rodzinnych spotkań i wesołej zabawy. Po krótkiej przerwie spędzonej na konsumpcji i pogaduszkach przy kawie wszyscy uczestnicy imprezy mogli wziąć udział w konkurencjach sportowych, zabawach integracyjnych, zabawach z chustą animacyjną. Uczniowie naszej szkoły mieli także możliwość zaprezentowania gościom swoich zainteresowań, np.: umiejętność składania orgiami, grę w szachy oraz umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Ogromną popularnością cieszyła się możliwość samodzielnego dekorowania wyrobów z gliny , które później  podarowano mamom.

Niewątpliwie ten dzień był okazją do wzmocnienia więzi rodzinnych oraz integrowania się całej społeczności szkolnej. Dlatego pragniemy podziękować wszystkim gościom za przybycie oraz rodzicom za pomoc w przygotowaniu tego ważnego dla nas święta.

Agnieszka Kamińska, Małgorzata Gil