Maj to miesiąc bardzo intensywnej pracy oraz czas, w którym było wiele ciekawych wydarzeń i atrakcji w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kruszynie.  Klasa VI i część klasy V uczestniczyła po raz trzeci w III Humanistycznym Obozie Naukowym w Szklarskiej Porębie. 18 uczniów pod opieką  Dyrektora – Dariusza Kunaszko wyjechało na obóz, który trwał od 21 do 25 maja. 

Nauka poprzez doświadczenie, którą uczniowie szybko przyswajali w czasie wycieczek i warsztatów była dominującą formą edukacyjną. Historia regionu oraz zintegrowane zajęcia przyrodniczo-ekologiczne okazały się dla młodzieży bardzo atrakcyjną formą spędzania czasu. Uczniowie poszerzając swoje wiadomości z tych dziedzin nauki – weryfikowali swoją wiedzę za pomocą przygotowanych kart pracy, rozwijali swoje zainteresowania i uzdolnienia. Niewątpliwym atutem wyjazdu były liczne wycieczki, które podnosiły kompetencje uczniów w zakresie poznawania regionu. Młodzież doskonaliła swoje zdolności turystyczne pod opieką przewodnika górskiego, zdobywając szczyty Karkonoszy, z jednoczesnym wyczuleniem na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i rówieśniczej współpracy  w górach.

Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie mieli również okazję kształtować swoje umiejętności komunikacyjne we współpracy z grupą uczniów z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Kamiennej Górze, którzy podobnie jak oni, odpoczywali w Szklarskiej Porębie. Nawiązały się wspólne przyjaźnie, a dodatkowo można było zaobserwować u młodzieży talenty organizacyjne, gdyż wspólne imprezy kulturalne takie jak karaoke, dyskoteki, rozgrywki w piłkę siatkową, ognisko z pieczeniem kiełbasek pokazały, że uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie cechuje wysoka kultura osobista.

Pięciodniowy pobyt bardzo szybko minął, ale pomimo to uczniowie skorzystali z wielu atrakcji. Do najważniejszych należy zaliczyć:

  • Wycieczkę autokarową do Cieplic, w czasie której było coś dla ciała i ducha, m.in. poznali historię miasta oraz wszechobecnego w historii rodu Schaffgotschów. Zwiedzili Muzeum Przyrody, w której znalazły również miejsce eksponaty dotyczące czasów najdawniejszych regionu. Zdziwienie u niektórych osób wzbudziło to, że historia naszego regionu jest tak barwna i ciekawa. Jednocześnie uczniowie skorzystali z atrakcji Term Cieplickich , gdzie mogli zregenerować swoje siły.
  • Wycieczkę górską na najwyższy szczyt w Szklarskiej Porębie – Szrenica 1362 m.n.p.m,   z której mogli podziwiać piękne widoki na Kotlinę Jeleniogórską i otaczające ją pasma górskie. Droga Przyjaźni Polsko –Czeskiej dostarczyła również wielu emocji, gdyż uczniowie raz znajdowali się po stronie polskiej granicy a raz po stronie czeskiej. Przejście kilku kilometrów pozwoliło na obserwację fauny i flory tego pięknego zakątka. Chwilę wytchnienia dało dojście do Schroniska pod Łabskim Szczytem leżącego na wysokości 1168m.n.p.m, z którego  roztacza się wspaniały widok na Szklarską Porębę, Kotlinę Jeleniogórską., Góry Izerskie za którymi rozciąga się panorama Dolnego Śląska sięgająca przy dobrej widoczności aż na odległą ok 35 km Ostrzycę.
  • Wyrobisko ametystów, gdzie każdy uczeń mógł samodzielnie znaleźć piękny kamień półszlachetny o niebieskim zabarwieniu.
  • „Wieczór Legend Karkonoskich” oraz „Wieczór historii regionu” - uczniowie z wypiekami na twarzy wysłuchali fascynujących historii o legendarnych i historycznych postaciach związanych z częścią Sudetów, w której się znajdowaliśmy. Uczniowie zostali w specyficzny sposób wprowadzeni w klimat minionych epok.
  • Zdobycie góry Chojnik (627 m.n.p.m) oraz zwiedzanie Zamku, który swoją bogatą historią sięga XIII wieku, było niewątpliwą atrakcją dla uczniów, którzy poznali jego historię i fakt, że jako jeden z nielicznych zamków nigdy nie został zdobyty.
  • Zwiedzanie atrakcji turystycznych znajdujących się w Szklarskiej Porębie, m.in. Wodospadu „Kamieńczyka” i „Szklarki”, „Kruczych Skał”, „Krzywych Baszt” -  poznali historie i legendy związane z tymi miejscami.
  • W pamięci długo zapadnie również wizyta w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie uczniowie mieli okazję zapoznać się z wieloma obszarami wiedzy dotyczącej fauny i flory oraz historii regionu. Za pomocą techniki cyfrowej mogli się przenieść w dowolny punkt w Karkonoskim Parku Narodowym. Niewątpliwą okazją do poszerzania wiedzy historycznej było wykorzystanie prezentacji multimedialnych dotyczącej pierwszych ludzi, którzy pojawili się w tym regionie.

Pobyt trwający pięć dni był bardzo intensywny, ale uczniowie wykazali się dużą wiedzą oraz dzielnością podczas wycieczek górskich. Zdecydowanie należy podkreślić fakt samodyscypliny i przede wszystkim umiejętności współpracy oraz predyspozycji do uprawiania zaawansowanej turystyki kwalifikowanej. Pobyt dla uczniów obecnej klasy VI był już ostatnim wspólnym wyjazdem i jestem przekonany, że dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń, a chwile spędzone razem, wszyscy będziemy długo pamiętać.

Dariusz Kunaszko