Polskie, litewskie, ruskie, z serem i makiem, z kapustą i grzybami, z kaszą gryczaną, z ziemniakami i kapustą, ze szpinakiem z pokrzywą, truskawkami, jagodami i suszonymi śliwkami, gotowane, pieczone, drożdżowe z sosem czosnkowym…to tylko część gatunków pierogów, których można było spróbować na XIV Festynie Pierogowym w Dąbrowie Bolesławieckiej. Ponad 25 tysięcy sztuk tego przysmaku przygotowały Panie z Kół Gospodyń z Dąbrowy Bolesłąwieckiej, Żeliszowa, Dobrej i Kraśnika Dolnego.

Na plac festynowy tego dnia przybyło wielu widzów i bez wątpienia można założyć, że najważniejsze tego dnia dla nich były właśnie pierogi. Nie mogło zabraknąć tego dnia konkursu na najsmaczniejsze pierogi ruskie. Po smacznej degustacji komisja w składzie: Zdzisława i Ryszard Miziniakowie oraz Rozalia Gajewska postanowili przyznać dwa pierwsze miejsca i przypadły one w udziale kołom z Brzeźnika i Żeliszowa. Miejsce drugie „pojechało” do Tomaszowa Bolesławieckiego zaś trzecie do Dobrej. Wyróżnienia otrzymały koła z Kraśnika Dolnego, Suszek i Tomisławia.

Po tym konkursie sceną zawładnęli na kilkadziesiąt minut uczniowie miejscowej szkoły podstawowej. Były tańce, piosenki, gra na trąbce, a nawet duet recytatorek. Po nich na scenie swoje skomplikowane ewolucje taneczne wykonali uczniowie Pawła Klimka, którzy wraz z instruktorem tańczyli m.in. na głowach. Po tańcach przyszedł czas na piosenkę „Burleska” Gabrieli Widery z Bolesławca i popis gitarowy Cezarego Byrskiego – instruktora ze szkółek gitarowych w Bolesławicach i Trzebieniu. Niesamowity popis energii i pięknych piosenek zaprezentował zespół „Fudżijamki” z Proboszczowa (gmina Pielgrzymka), który swoim repertuarem przeleciał muzycznie przez całą Polskę. Brawom nie było końca, a zespół nie dał rady zejść ze sceny bez bisów. Dla miłośników „ludowizny” wystąpiła jeszcze niezawodna „Jutrzenka” oraz zespół „Zagajnik - Wykroty” z gminy Nowogrodziec, który swoimi tanecznymi piosenkami poderwał publiczność do tańca. Imprezę zakończyła zabawa taneczna, podczas której grał zespół Flesz.

Komitet Organizacyjny wsi Dąbrowa Bolesławiecka oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie dziękują wszystkim, którzy wspomogli organizację Festynu Pierogowego.

Beata Widera