Za nami pierwszy półfinał Turnieju Wsi Gminy Bolesławiec. W sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie spotkało się pięć drużyn reprezentujących Brzeźnik, Kraszowice, Kraśnik Dolny, Kruszyn i Nową

Na początek do boju ruszyły osoby, których zadaniem było obranie( jak najdokładniej) wiadra ziemniaków, tak aby strat było jak najmniej. Następnym zadaniem był test wiedzy ekologicznej i mimo trudnych pytań drużyny poradziły sobie całkiem dobrze. Małe „schody” rozpoczęły się podczas konkurencji „Jaka to melodia? ”. Do rozpoznania było pięć piosenek i wbrew przypuszczeniom łatwa okazała Paktofonika „Jestem bogiem”, odgadli ją wszyscy, a trudny był tytuł piosenki Czesława Niemena „Wspomnienie”, którą rozpoznał tylko Kruszyn. W żonglerce piłką nożną nie do pobicia był Kruszyn, a w rozpoznawaniu głosów sołtysów bezbłędnie odpowiedziały dwie miejscowości: Brzeźnik i Kraśnik Dolny. Wiele emocji dostarczył także taniec parami w specjalnie przygotowanych wielkich spodenkach w ludowe motywy. Poziom stresu przy konkurencji rzutów do kosza okazał się być na tyle duży, że żadnej z drużyn nie udało się zdobyć pełnej liczby punktów. 
Obrazową konkurencją był pokaz talentów. Brzeźnik za piosenkę, Nowa za taniec i Kraśnik Dolny za grę na trąbce otrzymały po cztery punkty. Pięć punktów i ogromny aplauz dostały Kruszyn za pokaz żonglerki piłkami (Łukasz Kwaśniak) i Kraszowice za przepiękną wiązankę tańców latynoamerykańskich (Joanna Nawrocka i Kordian Zamojski). W tej konkurencji w pracach komisji uczestniczyła dodatkowo Krystyna Grela. W konkurencji dotyczącej maszyn rolniczych do rozpoznania były: przetrząsarko-zgrabiarka siana i słomy, prasa rolująco-zwijająca do słomy i siana, wóz asenizacyjny do przewozu nieczystości płynnych, kombajn ziemniaczany oraz wał uprawowy cambela. Niech nie zwiodą czytelników te trudne nazwy – uczestnicy Turnieju Wsi poradzili sobie z zadaniem bardzo dobrze. Arbitrami w tej konkurencji byli: Mirosław Ryś – z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bolesławcu oraz rolnik z Przejęsławia Roman Rożkowicz. „Bieg z zakupami” to konkurencja, która tak naprawdę biegiem nie była. Trzeba było na podstawie ręcznie przepisanej listy – zrobić zakupy. Liczył się czas i dokładność. Przedostatnim zadaniem były anagramy. Ze słowa „Krowa” trzeba było ułożyć jak najwięcej innych słów i to najlepiej poszło Nowej, która znalazła ich aż 14. Wiele emocji wywołała konkurencja – ubijanie piany z białek i komisja (Iwona Przybylska, Maria Strojek, Andrzej Szwedo i Janusz Cieśla) zadecydowała o powtórzeniu tej konkurencji przez cztery drużyny. Na koniec zważono obrane ziemniaki. Najlepsza okazała się Pani Aniela z Kraszowc, której obrane ziemniaki ważyły 7,21 kg.

Po przeliczeniu punktów okazało się, że do finału przechodzą ekipy z Kruszyna i Nowej.

Organizatorem Turnieju był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie.

Beata Widera