Czy nauka języków obcych może być przyjemnością? Słuchając dzieci śpiewających 19 kwietnia w Bożejowicach odnosiliśmy wrażenie, że języki obce i muzyka są ich pasją. Potwierdza to również liczba uczestników tegorocznego II Gminnego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej

Na gościnnej scenie sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bożejowicach wystąpiło ponad 60 wokalistów. To wyraźny znak, że konkurs zyskuje na popularności. Co więcej, walka o podium staje się coraz bardziej zacięta – w tym roku młodzi artyści zadbali szczególnie o zewnętrzną oprawę swoich występów. Ruch sceniczny i barwne kostiumy zostały docenione przez Jury. Na szczególną pochwałę zasłużył sobie zespół z Dąbrowy Bolesławieckiej, który wystąpił w roli artystów cyrkowych, ale były też księżniczki i krokodyle. Stroje wskazywały na duże zaangażowanie rodziców i nauczycieli w przygotowanie dzieci.

Zaskoczeniem i swoistą innowacją tego konkursu było pojawienie się piosenki francuskiej, wykonanej przez uczennicę z Bożejowic. Nauczenie się tego utworu wyłącznie ze słuchu było dla niej pierwszą w życiu okazją do przyswojenia sobie kilku francuskich słów. To niezbity dowód na to, że „Cantus linguam docet”, jak głosi nazwa konkursu. „Śpiew uczy języka” i jest to wystarczający powód do tego, aby takie imprezy organizować i wspierać. Od strony finansowej wsparła nas Gmina Wiejska Bolesławiec, Rada Rodziców przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bożejowicach, a także cztery wydawnictwa: Oxford University Press, Macmillan, Pearson oraz PWN. Każdy uczestnik otrzymał dyplom za udział i drobne upominki, a zwycięzcy zostali obdarowani atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi, wśród których dominowały słowniki i książki anglojęzyczne, a także gry planszowe.

Podobnie jak w zeszłym roku, oceniane były: poziom językowy utworów, wymowa, słuch muzyczny, walory wokalne, indywidualność artystyczna oraz choreografia. Przyznawanie punktów w poszczególnych kategoriach leżało w gestii sympatycznych, aczkolwiek wymagających jurorek. Były to Panie: Beata Widera - ekspert muzyczny, Agata Kozicka – germanistka oraz Małgorzata Szydłowska – romanistka i anglistka. W kategorii dzieci młodszych (klasy I-III) wyróżnieni zostali: zespół z Bożejowic: Emilia Burnas, Dominika Markusz, Hubert Baliński i Miłosz Nowacki za piosenkę „Im Laden”, zespół z Dąbrowy Bolesławieckiej w składzie: Martyna Wolińska, Kacper Warmus, Martyna Kwaśniewska, Michał Koban, Joel Szelągowski i Martyna Najdek za piosenkę „At the Circus”, oraz solistka z Bożejowic, Martyna Dębiec, która zaśpiewała piosenkę „In the morning”. Trzecie miejsce zostało przyznane ex aequo Hani Jarczyńskiej z ZSP w Bożejowicach za francuską piosenkę „Derniere Danse” oraz Pawłowi Czulakowi z ZSP w Trzebieniu za „Kleider Rap”. Drugie miejsce zajęła Naomi Donajska dzięki piosence „Old MacDonald”, natomiast pierwsze miejsce na podium wyśpiewał sobie zespół z Trzebienia w składzie: Julia Bachusz, Emilia Dembkowska i Łukasz Biernacki. Zaprezentowali oni utwór „Ich bin Schnappi, das kleine Krokodil”.

W grupie dzieci z klas IV – VI na wyróżnienie zasłużyły Wiktoria Jędrzejczyk i Klaudia Leszczyszyn z Dąbrowy Bolesławieckiej, które zaśpiewały „Viele Tiere können springen”, oraz dwie solistki, które śpiewały do własnego akompaniamentu gitarowego: Julia Nowacka z Bożejowic („The Call”) oraz Dominika Wróblewska z Żeliszowa („Unconditionally”). Trzecie miejsce zajął zespół, który piosenką „Sport ist gesund” przekonywał audytorium do uprawiania sportu. Były to uczennice z Żeliszowa: Kamila Dudek, Amelia Tobiasz, Julia Mozgwa i Natalia Kura. Drugie miejsce wywalczyły sobie Jagoda Kurowska i Lena Wyrwał z Bożejowic, piosenką „Colours of the Wind”. Pierwsze miejsce zostało przyznane ex aequo utalentowanym solistkom: Aleksandrze Gortych z Brzeźnika za wykonanie piosenki „Sag es laut” oraz Milenie Uznańskiej z Kruszyna za „Hey Mamma”.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy i życzymy, aby nauce języków obcych towarzyszyła coraz większa radość i liczne sukcesy.

Kinga Palczewska