W niedzielę, 24 kwietnia, odbyła się piąta edycja przeglądu zespołów folklorystycznych „Na Ludową Nutę”. Każdego roku oprócz swoich wiodących utworów zespoły mają za zadanie przygotować utwór odbiegający kanonem od ludowego repertuaru. W tym roku było to przeżywające renesans disco polo.

Jako pierwsze na scenie zaprezentowały się dzieci i młodzież z największego liczbowo zespołu (ponad 60 osób) w Gminie Bolesławiec – Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej. Zespół jak zwykle zadziwił swoim pomysłem, wplatając zimowe scenki z bałwankami przy skocznych discopolowych rytmach. Nie zabrakło tradycyjnych polskich tańców, a kręcące się spódnice, podskoki, podnoszenia i kapela zasługiwały w pełni na oklaski. Po nich wystąpił Zespół Śpiewaczy z Żeliszowa, który jako disco-polowy hit zaprezentował utwór „Życie to są chwile”.

Małą dygresją między ludowymi występami był krótki konkurs wiedzy ludowej, podczas którego wystarczyło podnieść odpowiednią tabliczkę. Nie obyło się bez zaskoczeń, bo nikt z zespołów nie wiedział co mówi określenie „podkoziołek”, ale bez problemu wszyscy rozszyfrowali słowo „szkubki” oznaczające dawne darcie pierza.

Po konkursie na scenie zaprezentował się Zespół Śpiewaczy z Ocic, który oprócz swojego repertuaru zaśpiewał znaną piosenkę „Wolność”, którą razem z nimi zaintonowała cała sala. Wesołe scenki z gospodarskiego życia pokazał licznie zebranym widzom Zespół „Leśne Nastroje” z Dobrej. Mrożąca krew w żyłach scena z wałkiem wywołała salwy śmiech pośród publiczności. Z cygańskimi rytmami wyszedł do oglądających Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka” i za swoje barwne stroje i piękne piosenki zebrał wielkie brawa.

Każdy z zespołów otrzymał od władz gminy w prezencie dyplom uznania i kronikę z dedykacją od Wójta Gminy Bolesławiec - Andrzeja Dutkowskiego.

Imprezę zakończył muzyczny, barwny korowód ulicami Kruszyna.

Beata Widera