W sobotę, 16 kwietnia, mieszkańcy Trzebienia i pobliskich wsi licznie wzięli udział w integracyjnej, autokarowej wycieczce do Czech na Zamek Frydland oraz zwiedzanie starówki w Goerlitz.

Pierwszym zwiedzanym obiektem był zamek z XIII wieku. Należy on do największych w Czechach, a zarazem na pograniczu polsko-czeskim. Stanowi również wspaniałe połączenie średniowiecznego zamku z renesansowym pałacem. Został wzniesiony na szczycie góry nad rzeką Smědou. Ziemie te od króla czeskiego Przemysława II Ottokara jako lenno otrzymał Rudolf Biberstein i w 1278 roku zlecił postawienie zamczyska. Dziś w pałacu można obejrzeć spore zbiory porcelany i szkła, mebli i wyposażenia pałacowego, broni. Znajduje się tu także galeria obrazów malarzy okresu baroku oraz wyjątkowa kolekcja fajek.

Po zwiedzeniu zamku uczestnicy udali się do miasteczka Frydland, zwiedzać starówkę z rynkiem, ratuszem i zabytkowymi kamienicami. Niektórzy znaleźli czas na spróbowanie czeskiej kuchni no i oczywiście piwa, którego zakupiono niemałe ilości, robiąc zakupy w miejscowych sklepach.

W drugiej części wycieczki udaliśmy się do Goerlitz by oglądać przepiękną starówkę. Dla wielu to najpiękniejsze niemieckie miasto. Największy jednolity zabytkowy zespół urbanistyczny w całych Niemczech, kandydat na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, obejmujący około 4000 w większości odrestaurowanych zabytkowych budowli o różnorodnych stylach architektonicznych. Miejsce kręcenia oscarowych filmów z udziałem światowych gwiazd. Miasto o bogatej historii, przez środek którego przebiega 15 południk. Ciekawostki o  mieście uczestnikom wycieczki opowiadał nasz przewodnik, pasjonat turystyki - Krzysztof Zięcik, któremu dziękujemy za prowadzenie i zorganizowanie wspaniałej wycieczki. Mimo, że pogoda była deszczowa, a podróż krótka, panowała wesoła atmosfera, którą zapewnił nam Mieczysław Goleński, śpiewając i grając na gitarze i akordeonie.

Uczestnicy wycieczki liczą na kolejne tak udane wyjazdy.

Andrzej Szwedo