Dom Ludowy w Żeliszowie w sobotnie południe, 9 kwietnia, był miejscem niecodziennego wydarzenia. To właśnie tam odbył się piękny koncert Juliety Gonzalez-Springer i Marcina Armańskiego

Na tej charytatywnej imprezie, zorganizowanej w celu zebrania funduszy na remont „Perły Żeliszowa”, obecni byli nie tylko mieszkańcy tej miejscowości, ale także gościli niemieccy turyści. Ich obecność nie była przypadkowa, ponieważ współorganizatorami koncertu była niemiecka Kościelna Ewangelicka Fundacja Silesia, Muzeum z Goerlitz oraz Fundacja „Twoje Dziedzictwo”. Miejsca do koncertu użyczyła Gmina Bolesławiec, a słodki poczęstunek przygotowały mieszkanki Żeliszowa.

Swój podziw dla organizatorów przedsięwzięcia wyraził obecny na imprezie Wójt Gminy Bolesławiec - Andrzej Dutkowski. Występ uzdolnionej solistki, której akompaniował muzyk grający na niecodziennym instrumencie (pozytyw szkatulny) rozpoczął się od pieśni w języku niemieckim i polskim. Solistka - Julieta Gonzales-Springer urodziła się w Meksyku, gdzie rozpoczęła edukację muzyczną, którą kontynuowała w Krakowie zaś grający na tym oryginalnym instrumencie Marcin Armański to absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach i organomistrz zajmujący się rekonstrukcją starodawnych instrumentów klawiszowych. Piękny głos solistki, niezwykłe brzmienie pozytywu szkatulnego sprawiły, że sala rozbrzmiewała oklaskami.

Po koncercie nie zabrakło gratulacji i wzajemnych podziękowań nie tylko za koncert, ale także za piękną inicjatywę zbiórki na uratowanie Perły Żeliszowa. 

Konto dedykowane dla wpłat na remont Perły Żeliszowa: 55 2030 0045 1110 0000 0262 9270.

Beata Widera