Świat wokół nas pędzi, a my pędzimy razem z nim. Często już nie wiemy po co i dlaczego. Coraz częściej jesteśmy tak zmęczeni, że nie mamy sił, ani chęci na spotkanie, by chwilę z kimś pobyć. Zaczynamy czuć, że brakuje nam takich zwykłych ludzkich spotkań.

Wymyśliliśmy sobie maleńki koncert, kameralne spotkanie, dla zaprzyjaźnionego z nami Biskupa z Banja Luki - Franjo Komaricy, z okazji jego 70 urodzin. Jest on człowiekiem niezwykle ludzkim, serdecznym, skromnym i ciepłym, taki też „koncert od serca” przygotowaliśmy, złożony z jego ulubionych piosenek i tańców.

Dzięki gościnności Sióstr z Klasztoru w Bolesławcu z siostrą Anią na czele, koncert odbył się w świetlicy klasztoru 3 kwietnia. Zespół wystąpił w 60-osobowym składzie w tym 10-osobową kapelą. Rodzice naszych dzieci upiekli ok. 20 przeróżnych i smacznych ciast, my dołożyliśmy wielki tort, a dodatkowo wyklejankę w kształcie serca, w środku przymocowaliśmy wspólne zdjęcie, zrobione na koniec spotkania, a całość zamknęliśmy w antyramie i to stało się jednym z wielu prezentów urodzinowych, które Biskup zabrał do Bośni.

Koncert był niespodzianką dla Biskupa, do końca nie wiedział, że w klasztorze, w którym nocował, czeka na niego zespól, zaproszeni goście, wśród nich Wójt Gminy Bolesławiec - Andrzej Dutkowski, Starosta Bolesławiecki - Dariusz Kwaśniewski, a także osoby które urodziły się w Bośni i ich potomkowie i rodziny.

Zaskoczenie Biskupa było równe jego wzruszeniu, a ono udzieliło się wszystkim obecnym. Koncert stał się niezwykle miłym spotkaniem, zajadaliśmy ciasta, piliśmy kawę i rozmawialiśmy ze sobą i to było bardzo przyjemne.

Współczesny świat i człowiek wszystko liczy, mierzy, ocenia, wycenia, wkłada w ramki i szablony, a ważność rzeczy określa ilością pieniędzy za dana rzecz. Staraliśmy się przygotować takie spotkanie, które będzie wolne od nadmiaru materii, która czyni z nas troszkę niewolnych ludzi.

Po koncercie zostało w nas takie odczucie, że dobry duch tworzył to spotkanie, że dobre emocje były z nami i choć rzeczy trudne do nazwania, rzeczy niewidoczne nie maja wymiaru finansowego to i tak są bezcenną wartością dla każdego z nas.
Wszak najpiękniejsze słowa, ukryte są zawsze pomiędzy słowami...

Sławomir Ratajski