Za nami kolejne spotkanie eliminacyjne Turnieju Wsi Gminy Bolesławiec. Tym razem w niedzielę, 3 kwietnia, w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kraśniku Dolnym zmierzyło się 5 miejscowości: Dąbrowa Bolesławiecka, Kraśnik Górny, Kraśnik Dolny, Lipiany i Otok. Barwne stroje, banery reklamujące poszczególne wsie i okrzyki zagrzewające do boju – to właśnie rzucało się w oczy na początku imprezy. 

Pierwsze zadanie okazało się łatwe, test wiedzy o gminie poszedł gładko i bez problemów, których nie zabrakło przy pytaniach z poszczególnych kategorii: kultura, gospodarstwo domowe, historia, sport i przysłowia. Tutaj czasami decydowało szczęście, bo często znało się odpowiedź konkurencyjnej drużyny, a wiedzy tej zabrakło przy osobiście wylosowanym pytaniu. 

Piętą achillesową okazały się pytania z dziedziny – historia i nieszczęsne daty, przy których żadna pomyłka nie wchodziła w rachubę. W tej konkurencji świetnie odpowiadały drużyny z Otoku i Kraśnika Dolnego. Konkurs darta wywołał wiele emocji i okazało się, że lotkami najlepiej operował Otok. Trudna okazała się także krzyżówka z nazwami miejscowości. Wszystkie pola wraz z hasłem udało się bezbłędnie wypełnić tylko drużynie z Lipian. Niezbyt łatwe do ułożenia były także 180-elementowe puzzle, z którymi wyjątkowo dobrze poradził sobie Kraśnik GórnyW konkurencji rozpoznawania nasion bezbłędnie i bardzo szybko wykonała zadanie drużyna z Dąbrowy Bolesławieckiej.

Zadania sprawnościowe wprowadziły dużo zamieszania, nie tylko na tablicy punktacyjnej, ale także wśród zawodników. Piłki uciekały z torów, woreczki spadały z głów, a zawodniczki z Otoku tak dzielnie walczyły, że poświęcenie okupiły siniakami. Ostatnie konkurencje to: rozpoznawanie warzyw po zapachu, owoców po smaku i mierzenie szalików, które od trzech godzin robili na drutach przedstawiciele poszczególnych drużyn.

Szaliki, mierzone z obciążeniem były bardzo okazałe, a najdłuższy wykonała Pani z Lipian158 cm. W przerwach dla wszystkich zgromadzonych drużyn oraz publiczności grał Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka”. Publiczność także miała okazję wziąć udział w konkursach, bo specjalnie dla nich przygotowana była krzyżówka o gminie i konkurs darta.

Po podliczeniu punktów okazało się, że udział w półfinale wywalczyły sobie Lipiany – 53 punkty oraz Kraśnik Dolny  46 punktów.

Organizatorem Turnieju Wsi był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie.

Beata Widera

Turniej_Wsi_TV.jpeg