Za nami pierwsze eliminacje Turnieju Wsi Gminy Bolesławiec. W sali Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie w niedzielę, 13 marca, spotkały się cztery miejscowości grupy „A”: Kruszyn, Łaziska, Trzebień i Żeliszów.

Na prawidłowym przebiegiem konkurencji czuwała komisja w składzie: Iwona Przybylska – Sekretarz Gminy, Anna Weneny – Kierownik GOPS, Janusz Cieśla – Dyrektor GOKiS oraz Karolina Wieczorek – pracownik Urzędu Gminy Bolesławiec. Imprezę rozpoczął występ akordeonistów Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej, a potem już ruszyła machina turniejowa.

Na pierwszy ogień grupy dostały test wiedzy o gminie i okazało się, że tę gminę znają bardzo dobrze. Emocje zaczęły być widoczne przy następnej konkurencji, jaką był dart, tutaj już nie wszystkim poszło tak dobrze, a lotki nie zawsze trafiały tam, gdzie chcieli zawodnicy. Po krótkiej przerwie, podczas której można było się napić kawy, herbaty czy zjeść kawałek pysznego ciasta, rozpoczął się dalszy ciąg turnieju.

Zawodnicy po kolei losowali pytania z różnych dziedzin: historia, kultura, gospodarstwo domowe, przysłowia i sport. Z tymi pytaniami świetnie poradziły sobie Łaziska, zbierając komplet punktów. Wyjątkowo prosta okazała się krzyżówka, w której wykorzystano nazwy miejscowości gminy Bolesławiec. Wiele emocji wywołało układanie puzzli, które były złożone z 180 elementów i nie układały się tak prosto, jak to na pozór wyglądało. W tym niepokonany okazał się Trzebień, który bardzo szybko i bez problemów pierwszy zakończył konkurencję. Po w miarę spokojnych puzzlach rozpoczęły się konkurencje sprawnościowe i tutaj już było głośno, szybko i emocjonująco. Najwięcej kłopotów zawodnikom sprawił woreczek niesiony na głowie, bowiem spadał wyjątkowo często i kłopotliwie.

W międzyczasie dla wszystkich zebranych w sali zatańczyły dwie pary z ZPiT Ziemi Bolesławieckiej i zebrały za to gromkie brawa. Dobrą znajomością nasion wykazali się zawodnicy zgromadzeni tego dnia w sali w Kruszynie, a rozpoznaniu przez niektórych oparła się jedynie rzeżucha. Po nich nadszedł czas na rozpoznawanie warzyw po zapachu i owoców po smaku i to już poszło prawie bez błędów.

Po wszystkich zmaganiach konkursowych okazało się, że najlepiej wypadł Kruszyn – 56 punkty i Żeliszów – 55 punkty. To właśnie te dwie drużyny przechodzą do półfinału. Różnice w punktacji nie były duże, bo następny w kolejności Trzebień zdobył ich aż 51, a Łaziska - 48.

Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w eliminacjach. Dobrą wiadomością jest to, że wszystkie biorące w rozgrywkach drużyny otrzymają nagrody, które zostaną wręczone na Dożynkach Gminnych.

Beata Widera