W sobotę, 12 marca, w Bożejowicach odbyła się kolejna edycja Konkursu na Tradycyjne Potrawy Wielkanocne i Najpiękniejsze Kompozycje Wielkanocne. Pierwsze miejsce zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich z Kraśnika Górnego, które pokonało KGW Łaziska i KGW Kraśnik Dolny.

Rywalizacja w wielkanocnym klimacie każdego roku przywołuje klimat nadchodzących Świąt Bożego Zmartwychwstania do naszej gminy. Dziś od samego rana klimat ten wypełniał salę gimnastyczną Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bożejowicach, gdzie przedstawiciele 26 kół spotkali się po to, by zmierzyć się w tej jakże smacznej i kolorowej rywalizacji. Stoły szybko wypełniły się smacznym żurem, daniami mięsnymi i jajecznymi, domowym chlebem, ciastami i sałatkami. Nie zabrakło oczywiście pięknych świątecznych i wiosennych ozdób, które cieszyły oczy.

Zanim jednak komisja konkursowa w składzie Grażyna Wężyk, Mariola Korczowska oraz Zdzisława i Ryszard Miziniak przystąpiła do trudnego zadania oceny potraw - wręczone zostały nagrody za wielkanocne kompozycje, które przekazał Wójt Gminy Bolesławiec - Andrzej Dutkowski i Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Bolesławcu - Janusz Cieśla. I miejsce w kategorii do lat 16 zajął Jakub Wieczorek z Kraśnika Górnego, który wyprzedził Martę Szymulę z Brzeźnika oraz Kacpra Warmusa z Łąki. Komisja oceniająca kompozycje, czyli Krystyna Grela, Marzena Radzińska i Beata Widera, przyznała także cztery wyróżnienia - Patrycji Lis i Joannie Urbańskiej z Żeliszowa oraz Martynie Kurek i Oli Gortych z Brzeźnika. Natomiast w kategorii poryżej 16 lat bezkonkurencyjny okazał się Marek Fijałkowski z Łazisk. Kolejne miejsca zajęli Anna Jasińska z Kraśnika Górnego oraz Stanisława Witwicka z Kraśnika Dolnego, a wyróżnienia otrzymali Krzysztof Jakieła z Ocic, Barbara Warmus z Łąki, Justyna Wieczorek z Kraśnika Górnego oraz Agnieszka Gajewska z Łąki.

W końcu przyszedł czas degustacje. Komisja jak co roku nie maiała łatwego zadania. Miała natomiast pełne brzuchy po tym, jak spróbowała wszystkich smakołyków. Ostatecznie okazało się, że najsmaczniejsze potrawy tradycyjne przygotowano w Kraśniku Górnym. Kolejne miejsce zajęły panie z KGW Łaziska i KGW Kraśnik Dolny. Wszysycy uczestnicy otrzymali z rąk Cezarego Przybylskiego - Marszałka Województwa Dolnośląskiego dyplomy oraz ceramiczne upominki. Natomiast zwycięzcy wygrali nowe sprzęty do swoich kuchni, czyli chyba najbardziej trafione prezenty, jakie może sobie wymarzyć każde koło.

Nagrodzone zostały także wielkanocne palmy, które zachwycały precyzją wykonania oraz oryginalnością, bowiem każda z nich była inna i niepowtarzalna. Ostatecznie za te najpiękniejsze uznano te z Kraśnika Dolnego, Bożejowic-Rakowic, Jurkowa, Szczytnicy i Łazisk. Srebro przypadło pracom z Iwin, Czernej, Nowych Jaroszowic, Wykrot i Ocic, a brąz - przedstawicielom z Tomaszowa Bolesławieckiego, Ławszowej, Zebrzydowej, Kraśnika Górnego, Żeliszowa i Suszek.

Specjalne podziękowania powędrowały do gospodarzy, czyli Koła Gospodyń Wiejskich z Żeliszowa, które przygotowało tegoroczną edycję Konkursu.

Karolina Wieczorek