Kapryśna lipcowa pogoda okazała się bardzo łaskawa dla małych mieszkańców Kruszyna, a także panów myśliwych z Koła Łowieckiego „Cyranka” z Bolesławca, którzy w ramach działań związanych z edukacją młodego pokolenia w zakresie ochrony środowiska naturalnego, przygotowali dla dzieci piknik integracyjny.

Dzięki uprzejmości państwa Heleny i Henryka Jurasików spotkanie odbyło się na polance przy zbiegu ulic Topolowej i Bukowej w Kruszynie. Piknik rozpoczął pan Rafał Janiec – Radny Rady Gminy Bolesławiec i jednocześnie członek Koła Myśliwskiego „Cyranka”, witając i zapraszając do wspólnej zabawy przybyłe dzieci oraz ich rodziców. W pierwszej części spotkania pan myśliwy – Dariusz Galik uświadamiał najmłodsze pokolenie, jak należy dbać o środowisko naturalne, aby służyło człowiekowi jak najdłużej i obdarowywało go swoimi bogactwami. Pan Darek przypomniał również dzieciom podstawowe zasady, jakimi należy kierować się podczas spacerów po lesie, aby nie zakłócać funkcjonowania ekosystemu.

Po wspaniałej lekcji przyrody na łonie natury, dzieci mogły posilić się kiełbaskami z grilla, które pieczołowicie przygotowywali panowie myśliwi – Feliks Szpila oraz Feliks Janiec, a także przepysznymi ciastami upieczonymi przez rodziców. Poczęstunek dodał dzieciom energii, którą mogły spożytkować podczas zabawy na specjalnie przygotowanych na tą okazję dmuchańcach, a także w czasie zabaw integracyjnych.

Najmłodsi mieszkańcy Kruszyna mieli okazje pobawić się w zabawy, w które kiedyś bawili się ich rodzice m.in. w zbijaka, Baba Jaga patrzy. Zarówno rodzice jak i dzieci, wspaniale bawili się podczas meczu piłki nożnej - rodzice kontra dzieci, rozegranego na koniec pikniku. Mimo tego, że walka była bardzo zacięta, mecz zakończył się remisem.

Gorącą atmosferę ochłodziły, jak to na sezon letni przystało bardzo smaczne lody, które zafundował dla wszystkich uczestników spotkania Zastępca Wójta Gminy Bolesławiec – pan Roman Jaworski.

Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych i uczestniczyło w niej ok. 40 najmłodszych mieszkańców Kruszyna. Na koniec spotkania każde dziecko zostało obdarowane plecakiem, a także książeczką, przygotowaną przez myśliwych, zawierającą wiadomości, dotyczące ochrony środowiska naturalnego.

Całe przedsięwzięcie zorganizowane z inicjatywy Radnego Rafała Jańca, sfinansowane z funduszu sołeckiego, było wspaniałą okazją do integracji najmłodszych mieszkańców Kruszyna. Organizatorów spotkania wspierał swoją pomocą sołtys i Radny Rady Gminy Bolesławiec – pan Henryk Ostrowski, panowie z Koła Łowieckiego „Cyranka”,  a także rodzice i dziadkowie uczestniczących w spotkaniu dzieci. Wspaniała atmosfera panująca podczas pikniku utwierdziła organizatorów, że warto organizować takie spotkania, szczególnie w czasach, kiedy tak widoczny jest zanik więzi społecznych, a relacje międzyludzkie są bardzo zaburzone. Mamy nadzieję, że takich spotkań w przyszłości będzie więcej.

Beata Janiec

fot. Konrad Truszkowski